Domácí

Maminku dvou dětí trápí nemoc střev. Díky Dobrým andělům jí svitla naděje

Statisíce lidí se v Česku léčí s onemocněním střev. A jedním z těch závažnějších je Crohnova choroba. Stejnou diagnózu si před lety vyslechla i dnes 29letá Karolína. Kvůli vážnému průběhu nemoci je často odkázána na pomoc manžela a blízkých. Za pár měsíců ji navíc čeká náročná operace.

Samuel a Sebastián jsou bráškové, pro které se paní Karolína s manželem snaží dělat maximum. Jenže nemoc maminky rodinu ovlivňuje každý den. "Občas mamince není dobře a jde se mnou na florbal tatínek. Mám maminku moc rád," svěřil se Samuel.

Dopředu přitom nikdo neví, kdy se stav maminky zhorší. "Když přijde zhoršení, tak třeba i několik dnů proležím na gauči a nejsem schopná se o ně postarat, tak pomáhá manžel," popsala Karolína.

Ten kvůli tomu do práce často chodí jen na pár hodin v týdnu. "Člověk nikdy neví, jestli bude doma, nebo půjde do práce, ale snažím se, když to jde, pomoct," řekl otec rodiny Jiří. Když je v práci, s péčí o rodinu pomáhá Karolínina sestra a také maminka nebo babička.

Související obsah

​Crohnova choroba se nedá vyléčit a provází ji chronické průjmy, velké bolesti břicha, kloubů a úbytek na váze. Pacient je doživotně odkázán na léky. Výživu Karolína ještě donedávna přijímala trubičkou, kterou měla skrz nos zavedenou až do žaludku. Jenže kvůli komplikacím to už nejde.

"Postupně zkoušíme jídlo, co mi vadí a co mi nevadí. To jídlo střevo nepřijímá. Mám tam zúžení v těch střevech a to jídlo tam neprojde," vysvětlila Karolína. Právě kvůli tomu Karolínu v lednu čeká náročná operace, jejímž výsledkem bude vývod ze střev.

"Určitě bych moc chtěla poděkovat dobrým andělům," prohlásila Karolína. "Z těch peněz, co máme, může kluk chodit na kroužky a manželce kupujeme léky," doplnil Jiří.

Pomoci rodinám v těžké životní situaci můžete i vy. Staňte se Dobrým andělem. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz