Zahraničí

Královna Alžběta smutní. Přichází o důležité území

Britské královně se impérium rozpadá pod rukama. Ostrovní stát Barbados přerušil s britskou monarchií vazby a stane se republikou. Další karibské ostrovy by jej mohly následovat.

Královna Alžběta smutní. Přišla totiž o jedno z ostrovních území britského impéria. Karibský Barbados v pondělí přeruší vazby na britskou monarchii a stane se republikou. Coby hlavu ostrovního státu nahradí královnu Alžbětu II. generální guvernérka Sandra Masonová a to od pondělní půlnoci, píše deník Mirror. Masonová se stane prezidentkou.

Ostrov se stane republikou přesně 55 let od vyhlášení nezávislosti. Při této příležitosti dorazí na Barbados také princ Charles, který na Náměstí Národních hrdinů v hlavním městě pronese řeč. Ačkoliv i princi je líto, že Barbados přeruší s vazby s britskou monarchií, stále doufá, že obě země si budou nadále blízké.

Související obsah

​Královna údajně vyjádřila svůj smutek nad odchodem Barbadosu. Zároveň si však uvědomuje, že svět se mění, řekl zdroj blízký královně pro web The Sunday Times. "Královna ví, že svět se mění a jde dál, Barbados je toho symbolem a ona je s tím smířená," řekl zdroj.

Barbados se přidá k řadě karibských států, bývalých britských kolonií, které své vazby s monarchií přerušily. Jedná se třeba o Dominiku nebo Trinidad a Tobago. Pro královnu by ale Barbados nemusel být poslední ztráta. Atmosféra ohledně vazeb na britskou monarchii houstne i na dalších ostrovech v Karibském moři.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz