Zajímavosti

Dobrá zpráva pro milovníky kávy. Může ochránit před vážnou chorobou

Dobrá zpráva pro milovníky kávy. Může ochránit před vážnou chorobou
Zdroj: Getty Images

Konzumace kávy by mohla být ochranným faktorem proti Alzheimerově chorobě. Tuto vědeckou hypotézu podpořila nová studie australské Univerzity Edith Cowanové. Zvýšená konzumace nápoje by pak podle vědců potenciálně mohla snižovat pokles kognitivních funkcí.

Několik studií už v minulosti poukázalo na to, že by káva mohla bránit rozvoji Alzheimerovy choroby a zpomalovat pokles kognitivních funkcí, k čemuž při tomto onemocnění dochází. Údaje z dlouhodobých studií ale byly značně omezené. 

Australští vědci se proto v nové studii znovu zaměřili na účinky kávy v souvislosti s Alzheimerovou chorobou, která dnes patří k nejčastějším příčinám demence ve středním a vyšším věku. Dochází u ní k poklesu kognitivních funkcí, ovlivňuje myšlení, paměť a úsudek. Na nové bádání výzkumníků upozornil vědecký web Sci-News.

Související obsah

Ve výzkumu autoři sledovali, zda vlastní obvyklý příjem kávy ovlivnil rychlost kognitivního poklesu u 227 starších dospělých během 126 měsíců. Studie byla provedena s použitím údajů z australské studie stárnutí. Ta začala už v roce 2006. Účastní se jí pacienti s Alzheimerovou chorobou, mírnou kognitivní poruchou, ale i zdraví dobrovolníci. 

"Výsledky ukázaly souvislost mezi kávou a několika důležitými markery souvisejícími s Alzheimerovou chorobou," uvedla autorka studie Samantha Gardenerová.

"Zjistili jsme, že účastníci bez poruch paměti a s vyšší spotřebou kávy na začátku studie měli nižší riziko přechodu do mírné kognitivní poruchy, která často předchází Alzheimerově chorobě, ​​nebo rozvoje Alzheimerovy choroby v průběhu studie," představila výsledky Gardenerová.

Související obsah

Pití většího množství kávy podle vědců přineslo pozitivní výsledky ve vztahu ke kognitivním funkcím. Konkrétně pak k funkci, která zahrnuje plánování, sebekontrolu a pozornost.

"Zdá se, že vyšší příjem kávy také souvisí se zpomalením akumulace amyloidního proteinu v mozku, klíčového faktoru ve vývoji Alzheimerovy choroby," vysvětlila Gardenerová.

Příprava a druh kávy

Výzkumníci nedokázali rozlišit, jestli záleží na tom, zda je konzumována káva s kofeinem, nebo bez kofeinu. Nedokázali ani určit přínosy nebo důsledky toho, jak byla připravena. 

Konzumace kávy by mohla podle Gardenerové pomoci hlavně těm, kteří se s příznaky onemocnění ještě nepotýkají. "Mohlo by to být zvláště užitečné pro lidi, kteří jsou vystaveni riziku poklesu kognitivních funkcí, ale nevyvinuly se u nich žádné příznaky," uvedla Gardenerová.

Studie podle výzkumníků ukazuje, že pokud si člověk dopřává jeden šálek kávy, bylo by lepší, kdyby si dopřál ještě jeden navíc. "Ačkoli maximální počet šálků za den, který poskytuje příznivý účinek, nebylo možné ze studie zjistit," okomentovala Gardenerová.

"Pokud je průměrný šálek kávy připravený doma 240 g, zvýšení na dva šálky denně by mohlo potenciálně snížit kognitivní pokles o 8 procent po 18 měsících," dodala Gardenerová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz