Lékaři

Lékaři varují před ivermektinem, hrozí otrava a vážné zdravotní komplikace

Lékaři varují před ivermektinem, hrozí otrava a vážné zdravotní komplikace
Zdroj: TV Nova

Léčivý přípravek ivermektin, který se používá především proti parazitům, a někteří odborníci ho doporučovali i proti covidu-19, může být velmi nebezpečný. V Česku i na sousedním Slovensku kvůli intoxikaci skončilo už několik lidí v nemocnici.

Ivermektin se v medicíně používá k léčbě parazitárních onemocnění lidí a zvířat. Od začátku pandemie byl však také prezentován jako "zázráčný" lék na covid-19, a to především mezi odpůrci vakcín. Nutno podotknout, že ho ale dokonce doporučovaly v různých zemích i některé zdravotnické úřady, a to včetně České republiky. Ivermektin u nás stále používají například ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Podle informací BBC byla však většina studií, o které se opíraly pozitivní výsledky ivermektinu proti covidu-19, chybných nebo zfalšovaných. Podle Evropské lékové agentury (EMA) výsledky odborných výzkumů navíc naznačují, že k léčbě je potřeba vysokých dávek, které ale mohou být toxické.

To potvrzuje i mnoho lékařů, kteří před ivermektinem varují. O svou zkušenost se na sociální síti podělil také lékař zdravotnické záchranné služby Robert Šín. "Muž, kolem šedesáti let, dosud se léčil pouze pro dnu, proti covid-19 neočkovaný. Již týden od pozitivního antigenního testu, běžné příznaky onemocnění covid-19. Lékaře neinformoval, nekonzultoval svůj stav, užíval svévolně ivermektin," napsal lékař.

Související obsah

​Záchranáři následně muže převezli do fakultní nemocnice, jelikož u něj panovalo podezření na cévní mozkovou příhodu. "V nemocnici potvrzena rozsáhlá mrtvice. Takže dobře odčervený, ale do budoucna s největší pravděpodobností s neurologickým deficitem," dodal Šín.

Podobný případ popisuje také primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení vsetínské nemocnice Marek Proksa. Pacient se týden doma léčil ivermektinem, který ale na koronavirus nezabral. "Nyní neinvazivní umělá plicní ventilace," upřesnil Proksa.

Varovný prst zdvíhají také lékaři z košické Univerzitní nemocnice Louise Pasteura (UNLP) na Slovensku, kde za poslední měsíc hospitalizovali dva pacienty intoxikované ivermektinem. U jednoho pacienta se jedná o život ohrožující stav s poruchou vědomí a dalšími závažnými neurologickými příznaky, informují tvnoviny.sk.

Související obsah

​"Nedoporučuji užívání jakéhokoli léku bez doporučení a kontroly lékaře," nechal se slyšet primář Kliniky infektologie a cestovní medicíny UNLP Martin Novotný. 

Kromě poškození jater může užívání ivermektinu způsobit závažné neurologické problémy. "Příznaky mají různý stupeň závažnosti, od únavy přes lehčí malátnost až po agresivitu a poruchy vědomí," doplnil toxikolog Marek Varga.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz