Počasí

Začíná meteorologická zima. Modely napovídají, jaká bude

Začíná meteorologická zima. Modely napovídají, jaká bude
Ilustrační snímek Zdroj: Thinkstockphotos

Astronomická zima letos začíná v úterý 21. prosince, ta meteorologická ale startuje už 1. prosince a končí v únoru. Co můžeme čekat od letošního zimního počasí? Bude bohatá na sníh i v nižších polohách jako ta loňská, nebo výrazně teplotně nadprůměrná? Zatím vůbec nejteplejší zima od začátku měření v pražském Klementinu je 2006 –⁠ 07 s průměrnou teplotou 5,8 °C, a naopak nejchladnější je zima 1829 –⁠ 30 s průměrnou teplotou -6,1 °C. Čtenáři níže v článku pokládali otázky ohledně počasí.

Bude zima teplotně nadprůměrná?

K predikcím na zimní počasí máme k dispozici sezónní výhledy modelů, které vypočítávají velká evropská a americká centra a která se snaží postihnout odchylku od dlouhodobého normálu.

Podle amerického modelu NCEP bude ve střední Evropě letošní zima s mírnou kladnou teplotní odchylkou mezi 0,5 až 1 °C.

Výstup NCEP - teplotní odchylka prosinec až únor Zdroj: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

​Také výstupy Kolumbijské univerzity, která sídlí ve Washingtonu, se přiklání spíše k teplejšímu průběhu zimního počasí ve střední Evropě. A do třetice – i výhled povětrnostní britské služby MettOffice vypočítává letošní meteorologickou zimu ve střední Evropě jako celek teplotně nadprůměrnou, a to s pravděpodobností 40 až 60 %. Ani tyto výstupy ale neznamenají, že nás nečeká občasné sněžení s tvorbou sněhové pokrývky i v nížinách nebo se nesetkáme s ledovými dny, tj. dny, kdy teplota nevystoupí nad bod mrazu. Do počasí navíc mohou výrazně zasáhnout i vpády polárního vzduchu.

Výhled zimního počasí podle Columbijské univerzity Zdroj: https://iri.columbia.edu/

Čtenáři se mohli ptát na všechny otázky o počasí, které je zajímaly:

​Jak ovlivní počasí u nás La Niña?

La Niña je jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm. A protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa. Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená, i proto jednoznačné dopady jevů La Niña a El Niño nelze tak snadno prokázat. Na sníh byla bohatá zima v době působení La Nini například v letech 2020 a 2010, naopak velmi mírné zimy panovaly v letech 1998 a 2000.

Výhled počasí na zimu podle Britské povětrnostní služby Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/

Pokud se ale La Niña spojí s východním výškovým stratosférickým prouděním v okolí tropů, potom dlouhodobě statisticky zvyšují šance, že během zimního období dojde k oteplení ve vysoké výšce v polární oblasti. Teplý vzduch sesedne dolů a vytlačí arktický vzduch i do středních zeměpisných šířek. Aby k tomu ale došlo, musí být i příhodná synoptická situace – tj. vliv přízemních tlakových útvarů. Právě ale tyto průniky studeného vzduchu do středních zeměpisných šířek mohou s výhledy počasí a zimním charakterem ještě pořádně zamíchat, jako například v únoru 2018 nebo v dubnu 2019.

Předpověď počasí na středu 1. prosince:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Píše se na Deník.cz