Krimi

Soud potvrdil doživotí pro žháře z Bohumína. Zapálil byt a 11 lidí zemřelo

Krajský soud v Ostravě v úterý potvrdil doživotí pro 55letého žháře z Bohumína. Obžalovaný Zdeněk Konopka uzavřel už dříve se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Naopak nesouhlasil s dohodou o náhradě škody v případu, který skončil smrtí 11 lidí.

Zdeněk Konopka původně očekával trest 30 let vězení, s ohledem na hrozivé následky činu ale státní zástupce požadoval trest nejvyšší. Při neveřejném jednání před dvěma měsíci se nakonec obě strany dohodly na doživotí s tím, že neproběhne obvyklý soud. Konopka by tak nemusel čelit výpovědím přeživších coby svědků.

Právě podrobnostmi dohody se senát krajského soudu zabýval. Rozhodování zkomplikoval fakt, že obviněný odmítl uznat nároky poškozených na náhradu škody, a to nejen majetkové.

Související obsah

​Požár panelového domu vypukl loni 8. srpna. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Konopka údajně nesnesl, že se od něj manželka odstěhovala k příbuzným. Když se dozvěděl o rodinné oslavě, na kterou nebyl zván, polil vstupní dveře bytu a zapálil je. Po činu tvrdil, že přítomné chtěl jen postrašit. Oheň se ale rychle rozšířil. Z 15 lidí v bytě jich 11 nepřežilo.

Při požáru zemřeli Konopkova manželka, syn, vnuk i jeho matka. O život přišly i další dvě děti pozvané na oslavu. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna, když se snažili plamenům uniknout. Čtyřem dalším se podařilo z bytu uniknout přes balkon k sousedům.

Jedenáct lidí, včetně několika dětí, tehdy zemřelo úplně zbytečně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz