Zajímavosti

Na dnešek připadá významný den. Na Národním divadle se objeví srdce, nasvítí i památky

Na dnešek připadá významný den. Na Národním divadle se objeví srdce, nasvítí i památky
Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti

I když na poslední listopadový den nepřipadá žádný významný státní svátek nebo výročí, vybrané pražské památky se po setmění nasvítí do netradičních barev. Po celém světě se totiž slaví den štědrosti, a tak se na znamení všech dobrých skutků změní vizáž Petřínské rozhledny a Národního divadla.

Den štědrosti se v Česku slaví od roku 2016 a loni se v rámci oslav během jednoho týdne rozzářilo srdce na všech krajských nemocnicích po celé zemi. Letos si organizátoři z Asociace společenské odpovědnosti vybrali Národní divadlo, které bylo po rozsáhlém požáru obnoveno z dobročinné veřejné sbírky.

Na břehu Vltavy se tak v pět hodin chystá velkolepá show, která se bude odrážet i na řece. "Pro nás je to takový akt, kdy svítíme symbolicky na budovu, která je ztělesněním počátku mecenášství v Česku," prozradila ředitelka pořadatelské organizace Lucie Mádlová.

Související obsah

​​Den štědrosti neboli Giving Tuesday nabízí lidem možnost ukázat, že mají srdce na pravém místě. Je přitom jedno, jestli se zapojí do charitativního projektu finančním příspěvkem nebo věnují konkrétní věc, která udělá radost druhým. Pomáhat můžete organizacím, lidem nebo čtyřnohým mazlíčkům.

Inspirovat se dobrými skutky se dá třeba na stránkách Asociace společenské odpovědnosti, která Giving Tuesday již šestým rokem v České republice iniciuje. "Myšlenka byla vytvořit den, který neoslavuje hojnost a konzumerismus, ale vytvořit den, ve kterém se lidi spojí, aby pomáhali a konali dobro," dodává Mádlová.

Darovat můžete i svůj čas nebo znalosti, pokud se například rozhodnete pomáhat s doučováním těm, co to potřebují. Široké spektrum humanitární pomoci zahrnuje také zakoupení noci v teple pro lidi bez domova, příspěvek na vysazování stromů v Africe nebo na výstavbu útulku pro handicapovaná zvířata.

"Do dobročinnosti se v posledním roce dle průzkumu agentury Ipsos zapojilo 83 procent Čechů. Jsem nesmírně hrdá na to, že české srdce je tak velké a všeobjímající, že se i v této nelehké době dokáže vcítit do druhých a stát při nich, když je potřeba," doplňuje Lucie Mádlová.

Naposledy se památky v Česku rozsvítily 16. listopadu v rámci Světového dne předčasně narozených dětí:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz