Zajímavosti

Lidé rozhodli o nejabsurdnějších poplatcích bank. Tyto platby je štvou nejvíc

Lidé rozhodli o nejabsurdnějších poplatcích bank. Tyto platby je štvou nejvíc
Zdroj: Mediafax

Absolutním vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal výběr z bankomatu vlastní banky. Rozhodlo téměř 2 500 čtenářů portálu Bankovnipoplatky.com. Nejabsurdnějším postupem se pak stala výpověď či omezení bankovních služeb při neaktualizaci osobních údajů klienta.

Bezmála 2 500 hlasů rozhodlo o vítězi tradiční oblíbené ankety na portálu Bankovnipoplatky.com. Lidé vybírali nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021 a nejabsurdnější bankovní postup či proces.

Absolutním vítězem první části ankety se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Hlasovalo pro něj 24 % lidí. "Tento poplatek je o to absurdnější, že stále přežívá u tzv. starých smluv o vedení běžného účtu. Mnoho lidí tak ani neví, že tento poplatek platí, ale přitom nemusí, pokud by uzavřeli novou smlouvu," zhodnocuje výsledky ankety její zakladatel a poslanec Patrik Nacher.

Související obsah

​Ačkoliv se tento poplatek už u nově uzavíraných smluv prakticky nevyskytuje, stále ho platí desítky tisíc lidí, kteří mají uzavřeny staré smlouvy u svých běžných účtů. "Poplatek ve výši 5 korun vybírá stále UniCredit Bank nebo ČSOB. Na začátku hlasování vybírala poplatek 5 korun i Česká spořitelna, která však tento poplatek v průběhu ankety zrušila," upozorňují organizátoři.

Druhý v pořadí byl poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení s 20 % hlasů a třetí místo obsadil poplatek za změnu oznámením banky s 19 % hlasů.

Zdroj: bankovnipoplatky.cz / tn.cz

​V případě poplatku za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení zaplatí klienti za vytisknutí jednoho listu papíru klidně i 500 korun. Poplatek lze najít v sazebníkách bank pod pojmem "vyhotovení bankovní informace či potvrzení na vlastní žádost klienta".

"Banky se ospravedlňují, že jsou zpoplatněná potvrzení vystavována na vlastní žádost klienta, ale ve skutečnosti klientovi nic jiného nezbývá, pokud potřebuje splatit předčasně úvěr například v případě prodeje nemovitosti," stojí v tiskové zprávě.

Třetí v pořadí je tedy poplatek za změnu oznámením banky. Jde o poplatek, který zaplatíte například při mimořádné splátce části hypotečního úvěru. Může tak snadno nastat situace, kdy sice neměníte výši splátky zbytku úvěru, stejně ale zaplatíte tzv. "poplatek za změnu / poplatek za oznámení banky". Banky tedy prezentují, že mimořádné splátky hypotečního úvěru jsou zdarma, ale stejně nějaký absurdní poplatek zaplatíte.

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek funguje již od roku 2005 a patří tak k nejstarším tradičním anketám na internetu týkajících se finančních služeb.

Související obsah

Nejabsurdnější bankovní postup

Absolutním vítězem a nejabsurdnějším postupem se stala výpověď či omezení bankovních služeb při neaktualizaci osobních údajů klienta. Hlasovalo pro něj 25 procent lidí. Druhé v pořadí se umístilo sjednání bankovního produktu online, kdy při jeho zrušení musí klient osobně do banky (17 % hlasů), a třetí místo obsadila odlišná korespondenční adresa klienta a samotného produktu s 16 % hlasů.

Lidé mohli kromě vítězů hlasovat pro takové absurdní postupy, jako jsou zasílání faktur do zrušeného internetového bankovnictví, pokuty za záporný zůstatek na účtu v případě exekuce nebo kreditní kartu v mínusu, tedy mínusový stav u úvěru.

"Jsem rád, že díky zkušenostem našich čtenářů můžeme novou anketou upozornit na nelogické a absurdní procesy a postupy bank, které naše čtenáře trápí. Můžeme tak přispět k jejich revizi ze strany bank nebo k úplnému zrušení. Typickým příkladem je často velmi necitlivý postup bank vůči klientům v souvislosti s ukončováním služeb, pokud si klient přímo nepřijde na pobočku speciálně aktualizovat své osobní údaje," sdělil Nacher.

Zdroj: bankovnipoplatky.cz / tn.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Krátká zpráva

Nikdo z vlády na olympiádu nepojede, oznámil premiér Fiala

Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov se tak Česká republika připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Píše se na Deník.cz