Domácí

Banky zdraží úvěry. Lidé si připlatí o tisíce korun měsíčně. PŘEHLED

Všechny největší banky v zemi přistupují na základě skokového zvýšení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB) ke zdražení úvěrů. Hypotéky proto budou podle ekonomů nejdražší za posledních více než 10 let a lidé si tak připlatí navíc o tisíce korun měsíčně.

Hypotéky poletí rekordně nahoru. To už je jasné. U některých bank už v příštích dnech průměrně o jeden až dva procentní body. "V dohledné době průměrný úrok u většiny fixací překročí čtyři procenta," řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

"Můj odhad je takový, že nad čtyři procenta," přidal se manažer pro hypotéky Komerční banky Ondřej Šuchman. "Budeme se snažit je udržet pod čtyřmi procenty," doplnila mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Související obsah

Kvůli plánovanému navýšení budou hypotéky podle ekonomů nejdražší za posledních 13 let, lidé si připlatí i o tisíce korun měsíčně. "Hypotéka na 30 let na tři miliony korun zdraží z měsíční splátky 11 700 na zhruba 15 tisíc," nastínil ekonom Lukáš Kovanda.

Nejhůře na tom budou žadatelé o nové hypotéky a ti, kterým končí fixace úroků. Těch je zhruba 200 tisíc. "Ty domácnosti, které splácí takzvaně na doraz, těch je zhruba 15 procent z toho jednoho milionu, tak nemusí mít v krajním případě na splácení," vysvětlil Kovanda.

Ekonomové i přesto kvůli vysoké inflaci neočekávají nějaký závratný pokles zájmu o hypotéky. "Bude až sedm procent, zůstane reálná úroková sazba stále záporná, a proto bude výhodné si půjčovat," upozornil ekonom Lubor Lacina.

Související obsah

Naopak pomoci lidem má zvyšování úroků na spořicích účtech až na dvě procenta. Klientům se tak víc vyplatí tvořit si finanční rezervy na pokrytí nynější vlny zdražování. "Klientům zdvojnásobíme bonusové úroky na spořících účtech," slíbila Pokorná.

"Výrazně zvýšíme sazby na termínovaných vkladech," ujistil mluvčí ČSOB Patrik Mandle. Ekonomové i banky také očekávají, že tyto kroky zpomalí růst cen nemovitostí.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz