Domácí

Na bruslení můžete i bez očkování. Na řadě míst ho ale budou vyžadovat

Loni se provoz na umělých venkovních kluzištích řídil podle systému PES, kdy se počet návštěvníků vypočítával z velikosti ledové plochy. Teď ale provozovatelé ledových ploch ani sami pořádně neví, podle jakých pravidel se mají řídit. Snadno se vám tak stane, že si na některých místech zabruslíte pouze s potvrzením o bezinfekčnosti.

S příchodem chladnějšího počasí startuje na kluzištích po celé republice sezóna venkovního bruslení. Ještě než si ale vyrazíte užít oblíbenou sportovní aktivitu, předem si zjistěte, jaká pravidla platí na konkrétním místě. Může se vám totiž stát, že vás provozovatel na led vůbec nepustí. Zřizovatelé venkovních sportovišť totiž chápou výklad aktuálních opatření různě.

"Venkovní kluziště je považované za veřejné shromaždiště, na kterém není povinné se prokazovat certifikátem o bezinfekčnosti. Ale nastavili jsme si vlastní pravidla, abychom nemuseli čelit obvinění, že jsme líhní koronaviru. V praxi to znamená, že na led pouštíme pouze očkované lidi, doporučujeme jim nosit respirátor a udržovat rozestupy," vysvětlil preventivní opatření David Limport, provozovatel pražského hřiště Na Vypichu, kde se bruslí od prvního adventního víkendu. 

V půjčovně bruslí pak používají speciální ozonér, kterým každý večer použité brusle dezinfikují a zároveň nepůjčují tytéž brusle během jednoho dne více lidem.

Související obsah

​U obchodního centra Černý most zahájili sezónu už 12. listopadu a po zpřísnění vládních opatření upravili podmínky i pro bruslaře. Podle provozovatele ledové plochy vyplývá z webových stránek ministerstva zdravotnictví, že je vstup na volnočasovou aktivitu podmíněný certifikátem o očkování nebo prodělané nemoci. "Od minulého pátku spadl zájem lidí o bruslení minimálně o polovinu, ne-li o 75 procent. Občas si tu vyslechnu, že jsme s kontrolami horší než komunisti," povzdechl si provozovatel kluziště.

S nadávkami už mají zkušenosti i na brněnském kluzišti Za Lužánkami, kde také pouštějí pouze lidi splňující jednu z podmínek O-N-T. "Byly tu případy, kdy lidé dorazili pouze s antigenními samotesty, které neuznáváme. Takže se otočili a šli pryč. Ale občas u toho i sprostě nadávali na systém nebo vládní opatření," přiznala pokladní. 

Další provozovatelé ale bezinfekčnost nevyžadují. "Je to venkovní sportoviště, tady nemusí být očkování nebo prodělaná nemoc. Respektujeme ale pravidla, tedy nepouštíme více jak 20 lidí s rozestupy," řekl pro TV Nova správce kluziště Klub Lávka Vladimír Keblúšek.

V usnesení vlády ze dne 25. listopadu není provoz na umělých venkovních kluzištích na rozdíl od bazénů nebo fitness center jasně definovaný. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví se má situace následovně: "Pokud jde o kluziště, které má provozovatele (organizátora) a jde o hromadnou akci, pak platí, že organizátor nesmí připustit přítomnost více než 100 návštěvníků v jeden čas, a pokud má být účastníků více než 20, musí všichni splňovat O-N (s výjimkou dětí do 12 let), přičemž organizátor splnění podmínek kontroluje. Pokud jde o ochranu dýchacích cest, tak platí, že je nutný respirátor v případě, že se akce účastní ve stejném čase 30 nebo více osob, které mezi sebou nedodržují rozestupy nejméně 1,5 metru," uvedlo na dotaz TN.cz ministerstvo. 

Loni zažilo veřejné bruslení na umělých kluzištích kvůli neustálým restrikcím podprůměrnou sezónu. Počet lidí se řídil systémem PES a během velmi krátké doby se tato aktivita přesunula z třetího stupně ohrožení do pátého. V tu chvíli už se některým provozovatelům údržba ledové plochy nevyplatila a sezónu předčasně ukončili. ​

Reportér Jan Zálužský ukázal, jak se bruslí v centru Prahy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Píše se na Deník.cz