Zahraničí

Mutace omikron byla v Nizozemsku dříve, než se myslelo

Mutace omikron byla v Nizozemsku dříve, než se myslelo
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Nová covidová mutace omikron byla v Nizozemsku zaznamenána už týden předtím, než bylo 26. listopadu na tamním letišti na tuto variantu koronaviru pozitivně testováno 14 cestujících, kteří přiletěli dvěma lety z Jižní Afriky.

Podle CNN to v úterý uvedli nizozemští zdravotničtí činitelé, jejichž závěr zpochybnil časovou osu šíření varianty v Evropě. Mutace omikron byla potvrzena ve dvou testovacích vzorcích odebraných 19. a 23. listopadu, uvedl v úterý Národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM).

Viroložka RIVM Chantal Reuskenová řekla národní televizi NOS, že jeden z lidí "se pravděpodobně nakazil virem v Nizozemsku. Jak přesně, se stále vyšetřuje."

Související obsah

​Nizozemské úřady se dříve domnívaly, že první případy varianty omikron byly zachyceny 26. listopadu poté, co bylo pozitivně testováno 14 cestujících na příletech z Johannesburgu a Kapského Města.

Omikron, také známý jako B.1.1.529, má neobvykle vysoký počet mutací, což vyvolává obavy, že by mohl odolávat vakcínám, a tudíž by mohl prodloužit pandemii.

Celkový počet zaznamenaných případů nákazy touto novou formou koronaviru vystoupal v Nizozemsku na 16, uvedl RIVM. Varianta omikron byla zaznamenána už ve 20 zemích světa, přičemž poslední případ byl hlášen z Brazílie.

Desítky států včetně USA zavedly v důsledku obav ze zavlečení nové mutace cestovní omezení pro cestující z několika afrických zemí.

Studie však ukazují, že cestovní omezení mohou šíření nové varianty pouze zpomalit, a to v řádech několika týdnů. Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vyjádřila obavy, že zákazy cestování poškozují ekonomiky a odrazují země od toho, aby otevřeně hlásily nové viry nebo jejich varianty.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz