Koronavirus

Nečekaný obrat. Omikron může být cestou z pandemie, věří část expertů

Nová varianta koronaviru může místo zkázy přinést naději, že se covid zanedlouho zařadí mezi běžné virózy. Myslí si to nejen možný budoucí německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, ale i několik dalších expertů. Kombinace na první pohled nakažlivější, ale také méně nebezpečné formy koronaviru by podle nich mohla být cestou z pandemie. Ministerstvo zdravotnictví však varuje před předčasným optimismem.

V pondělí se v Česku definitivně potvrdil první případ nákazy novou variantou koronaviru zvané omikron. Zatím o této supermutaci neexistuje příliš mnoho informací, Světová zdravotnická organizace (WHO) ale varovala, že tato varianta covidu-19 představuje vysoké riziko.

Zdá se totiž, že omikron je nakažlivější než předchozí varianty koronaviru, a lékaři se tak obávají rychlého rozšíření po celé Evropě. Snadnější přenos má být dán nezvykle vysokým počtem mutací na tzv. spike proteinu. Doposud navíc není jasné, jestli na omikron fungují současné vakcíny. Experti netuší ani to, jak vysoké je riziko reinfekce.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) už uvedla, že je připravená schválit vakcíny účinné proti variantě omikron během tří až čtyř měsíců, bude-li to třeba. Řada odborníků ale upozorňuje, že omikron nemusí nutně znamenat zkázu, ale naopak cestu z pandemie.

Související obsah

Omikron se zcela vymyká, tvrdí lékařka z JAR

Podle závěrů jihoafrické lékařky Angelique Coetzeeové, která jako první nový typ nákazy u člověka prokázala, se omikron šíří rychleji, ale současně podle všeho způsobuje mírnější formu onemocnění. Z dvou desítek jejích pacientů nikdo neměl vážný průběh nemoci. Nemoc se projevovala spíše extrémní únavou nebo zvýšeným tlakem a za několik dnů odezněla. Právě tím se omikron vymyká oproti předchozím variantám.

Tato zpráva obletěla celý svět. "Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to předčasný dárek k Vánocům," reagoval na twitteru možný příští spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Covid jako běžná viróza

Právě nebývalých 32 mutací na spike proteinech se může ukázat jako evoluční krok k tomu, aby byl virus snáze přenositelný, ale méně nebezpečný. Covid by se tak brzy mohl zařadit mezi běžné virózy. Lauterbach ale upozornil, že bude třeba počkat na to, jak se virus zachová v tělech starších hostitelů.

Podle imunologa Václava Hořejšího budou v tuto chvíli stěžejní výsledky laboratorních testů, které ukážou mimo jiné i to, jestli na omikron fungují protilátky, nebo ne. "Zatím skoro nic nevíme, ta možnost tu ale je," reagoval na dotaz, jestli by tato varianta koronaviru mohla přinést vytouženou cestu z pandemie.

​Podle něj by mohlo jít o podobný typ "hodného" koronaviru, který pomohl překonat krizi v 19. století. "Převládla varianta, která je infekční, ale nevyvolává tak vážné onemocnění," vysvětlil. Nevyloučil ale ani druhou možnost. "Může to být kmen, který by mohl unikat protilátkám vyvolaným očkováním nebo proděláním nemoci, a to by byl velký průšvih," upozornil.

Naději, že omikron povede k návratu do normálního života, vnímá i epidemiolog Roman Prymula. "Je to možné, ale zatím nepotvrzené," upozornil.

Související obsah

​Že se koronavirus stane jednou "běžnou virózou", věří i epidemiolog Marek Petráš. Omikron ale podle něj bude spíše první vlaštovkou na cestě k vysněnému cíli. "Je to očekávatelný výsledek, ale jestli to bude už tato varianta to si úplně nemyslím. Spíše jde o předchůdce toho konečného viru, se kterým už budeme žít," uvedl.

Před předčasným optimismem varuje i ministerstvo zdravotnictví. "Je to předčasné. Nyní ještě není dostatečně mutace omikron popsána. Neznáme přesně jeho dopady a míru nakažlivosti. To, že covid bude postupně zařazen jen mezi běžné nemoci, je pravděpodobné, ale stále platí, že to bude v době, až bude klíčová část populace proočkovaná," reagoval mluvčí ministerstva Daniel Köppl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz