Zahraničí

Musela jsem utéct z Vietnamu! Češi vůbec neví, co je to lockdown, říká Hanka

Musela jsem utéct z Vietnamu! Češi vůbec neví, co je to lockdown, říká Hanka
Zdroj: Profimedia

Dvaatřicetiletá Hanka si žila ve Vietnamu na vysoké noze. Rozjela vlastní podnikání, založila rodinu, užívala si luxusních restaurací a hodně cestovala. Až do té doby, než přišel lockdown. Kromě centralizované karantény a jídla na příděl ji nejvíc mrazilo z toho, že jí vláda nutí čínskou vakcínu, které nedůvěřuje. V takových podmínkách se nedalo dýchat, natož žít, tvrdí.

Lockdown začal ve Vietnamu platit 31. května jako reakce na zhoršující se epidemickou situaci. Zemi se přitom dlouhé měsíce po propuknutí pandemie dařilo viru velmi úspěšně čelit a krotit epidemii v zárodku. Situace se změnila letos v létě s nakažlivějšími variantami koronaviru, především mutací delta.

"Vietnam měl přísné restrikce už od začátku, ale vždycky se to vyhnulo Ho Či Minovu Městu, kde jsme žili. Pamatuju si, že na začátku roku 2020 jedna holka přiletěla z Británie a zjistilo se, že je pozitivní. Tehdy evakuovali celou třídu, kterou letěla, a do centralizované karantény musela nejen její rodina, ale i celá ulice, kde bydlela. Trasování bylo vždycky veřejné, takže každý věděl detaily o pacientovi 0 až 150," říká Hanka.

"Nejprve byla zavedená večerka v 17 hodin. V polovině července ale přišel nejtvrdší lockdown, kdy byl zákaz vycházení v režimu 24/7. Takže jsme nemohli ani ven na procházky a do toho plošně povolali armádu, která hlídala pohyb lidí u zátaras. Lidé byli uvěznění doma a všechno se jim posílalo přes otvory v barikádě," vzpomíná.

Hanka vydržela žít v tvrdém lockdownu jen dva týdny. Pak se s manželem a dvěma malými dětmi rozhodla vrátit do Česka, kde jako malá bydlela. Donutilo ji k tomu i vaření. Během lockdownu se totiž ve Vietnamu zavřely všechny obchody, restaurace i e-shopy s rozvozem jídla a každá rodina dostala za dveře jen základní suroviny.

"Ho Či Minovo Město má deset milionů obyvatel a téměř všem zajišťovala donášky jídla armáda. Balíček potravin byl pokaždé jiný, záleželo na tom, co měla armáda zrovna k dispozici. Nejčastěji to byl mix rýže, k tomu pár mrkví, ředkví a kedluben," popsala Hanka.

Další výrazné omezení sociálního života pak pocítila Hanka v oblasti cestování. Zatímco v Česku se lidé po návratu z cizí země přesouvají do pohodlné domácí karantény, ve Vietnamu měli na výběr ze dvou možností. Buď nastoupili do centralizované karantény v kasárnách, kde spali pohromadě s ostatními lidmi v izolaci, nebo si mohli zaplatit jednu místnost v určeném hotelu. 

"Hotely začaly jako karanténa fungovat v září 2020, ale každý si je musel hradit sám. My jsme platili asi 2 300 korun českých na den pro jednu osobu a byli jsme čtyři. Když si vezmete, že karanténa ve Vietnamu trvá čtrnáct dní, tak ty částky byly opravdu vysoké. Pořád to ale byla lepší varianta než centralizovaná karanténa. Tam když se někdo nakazil, přesunuli ho do hrozných podmínek v polních nemocnicích," uvedla.

Související obsah

​Opravdovým impulsem jejího odchodu z Vietnamu ale byly vakcíny. Země měla k dispozici jen pár dávek od firmy AstraZeneca, jinak objednala čínské vakcíny od společnosti Sinopharm (Vero Cell), která je podle nejnovějších studií nespolehlivá.

"Nejdřív nám bylo sděleno, že si můžeme mezi vakcínami vybrat a že máme právo odmítnout čínskou vakcínu. Jenže ji odmítali všichni a mezitím došla AstraZeneca. Takže nám nakázali, že se musíme naočkovat tím, co je. A je úplně běžná praxe, že se ve Vietnamu vakcíny mixují podle toho, co je zrovna k mání. Zkoušeli jsme se i na černém trhu dostat k vakcínám, které poslala pro své občany Francie, ale nepodařilo se nám to," prozradila.

V říjnu se restrikce ve Vietnamu rozvolnily a lidé se už mohou volně pohybovat na ulici. Otevřely se restaurace formou take away, obnovené jsou i svatby a pohřby do dvaceti účastníků. Nadále ale zůstávají uzavřené služby, kina nebo bary. Dá se ale očekávat, že brzy přijde další vlna opatření, neboť se čísla vyšplhala k 60 000 nově nakaženým za týden. 

"Bylo to strašně náročné na psychiku být zavřená dva měsíce doma. Nejvíc nám ale šel mráz po zádech z představy, že nás přinutí si vzít vakcínu, která není účinná. Teď už ale naočkovaní jsme, tak se do Vietnamu plánujeme vrátit," prozradila Hanka.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin, jak to ve Vietnamu vypadalo v únoru 2020:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz