Zahraničí

Počet nakažených covidem v Číně roste. Lockdowny nezabírají, lidé se bouří

Počet nakažených covidem v Číně roste. Lockdowny nezabírají, lidé se bouří
Covidvá opatření (Ilustrační fotografie) | Zdroj: Getty Images

I přes přísná proticovidová opatření nakažených v Číně neustále přibývá. Jen za sobotu úřady evidovaly téměř 40 tisíc nových případů. Lidem se ale omezení nelíbí, a tak vyšli do ulic.

Počty lidí nakažených covidem v Číně dál prudce rostou. V sobotu tamní úřady zaznamenaly dalších 39 791 případů, o den dříve to bylo 35 tisíc, tvrdí americká televize CNBC. Většina nakažených ale nemá žádné příznaky.

Nárůstu pacientů, zdá se, nebrání ani přísná proticovidová opatření, která v Číně platí. Ta teď navíc vyvolala protesty napříč zemí. Jejich rozbuškou se stal požár domu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, při kterém zahynulo deset lidí.

Související obsah

Video z požáru zveřejněné na sociálních sítích totiž naznačuje, že kvůli přísným opatřením zřejmě nemohli tamní hasiči včas a účinně proti ohni zasáhnout, informuje CNN. Podle britské televize Sky News znamenal lockdown problém také při evakuaci obyvatel z budovy.

Demonstrace proběhly v několika městech včetně Pekingu nebo Šanghaje, kde policisté v sobotu večer rozehnali asi 300 protestujících s pomocí pepřového spreje. Lidé na setkáních vyzývají k odstoupení komunistických představitelů v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem, požadují větší svobodu a uvolnění opatření. "Nechceme test na covid, chceme svobodu," skandoval dav v Šanghaji.

​Čínu sužují masivní protesty. Obyvatelé jsou zoufalí z proticovidových opatření:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz