Domácí

"Ze silného kmene udělali párátko." Lidé zuří, strom zázrakem nikoho nezabil

"Ze silného kmene udělali párátko." Lidé zuří, strom zázrakem nikoho nezabil
Zdroj: TN.cz

Policie prošetřuje úterní pád vánočního stromu ve Slaném. Smrk shodil vítr, vyšetřovatelé ale nevylučují ani možné pochybení. Podle místních je zázrakem, že se nikomu nic nestalo. Kritizují zejména pracovníky technických služeb, že kmen příliš ořezali. Ti si ale stojí za tím, že nijak nepochybili.

Hlavní téma, které aktuálně rezonuje mezi obyvateli Slaného, je pád vánočního stromku na Masarykově náměstí. Smrk shodil v úterý vítr, podle vedení města naštěstí dopadl pouze na trávu a nikomu se nic nestalo. Protože se ale strom skácel k zemi na frekventovanějším místě, obyvatelé jsou naštvaní a hledají viníka.

"Ze silného kmene udělali párátko a ještě ho lajdácky uvázali, tak se nedivím. Desítky let ho držely jen jeho kořeny a přežil hodně vichřic, teď stačil silnější vítr," kritizuje v jedné lokální skupině na facebooku Pavel. A stejného názoru je i muž, který redakci TN.cz poskytl i fotografie ze dne, kdy strom ukotvovali. "Na tak ořezané špejli nemohl strom držet ani náhodou," dodává.

Jednatel technických služeb Martin Konečný tvrdí, že příprava a ukotvování stromu probíhalo letos stejně jako každý rok. Na starost ho měla i stejná externí firma, se kterou v minulosti nebyl žádný problém. Kde nastala chyba, netuší. Za sebe uvedl pouze to, že byla použita i nová ocelová lana a kotvy do země, aby se co nejvíce zajistila bezpečnost. "Naopak jsme pořídili nový kotvící systém, který ještě zbrzdil ten strom," říká. "Řeší to policie, jestli tam bylo nějaké selhání ze strany externí firmy, která pro nás ukotvení zajišťovala," dodává.

Související obsah

​Podobně jako jednatel technických služeb, i někteří další lidé varují před předčasnými závěry. Celý incident policie teprve prošetřuje a není jasné, jestli opravdu k nějakému pochybení došlo. Je pravděpodobné, že hlavní slovo v případu budou mít nakonec znalci. "Policisté prověřují pád vánočního stromu ve Slaném jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zatím ale nebyly zahájeny úkony trestního řízení," upozorňuje policejní mluvčí Michaela Richterová.

Město se hájí tím, že za pád stromku mohlo větrné počasí, možná skrytá růstová vada kmene. "Situaci na místě řešíme se zaměstnanci technických služeb, které pro město instalaci zajišťovaly. Pád stromu bude předmětem dalšího šetření," oznámil už v úterý místostarosta města Radek Vondráček (ANO).

Ten už TN.cz potvrdil, že město hledá nový stromek. Není to ale jednoduché. "Určitě budeme chtít osadit nový. Hledáme strom, který by mohl nějakým způsobem splnit svůj úkol a posloužit na Vánoce, ale nechceme kácet zdravý živý strom," vysvětluje.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz