Zahraničí

Africké země se spojily. Přes 20 z nich tvoří Velkou zelenou zeď

Do roku 2030 obnovit 100 milionů hektarů zničené půdy – to je cílem africké iniciativy Velká zelená zeď, která chce vytvořit zelený pás ze stromů napříč Afrikou.

Více než 20 afrických zemí se spojilo a společně sází obří pás stromů. Chtějí tak zastavit rozšiřování saharské pouště. Bude se táhnout od Senegalu až po západní Džibutsko, bude tedy přibližně osm tisíc kilometrů dlouhá.

"Iniciativa Velké zelené zdi v některých oblastech zapříčinila, že z půdy, na kterou se stromy zasadily, vytvořila plodnou půdu k pěstování rostlin užitečných pro farmaření," uvedlo hnutí Greenpeace Česká republika na facebooku. 

Související obsah

​Podle organizace ale bude v některých oblastech náročné stromy a rostliny udržet při životě, a to kvůli rostoucí teplotě. Na určitých místech se tak plánuje Velkou zelenou zeď rozkouskovat a sázet stromy v místech, kde mají největší šanci pro přežití.

Hnutí Velké zelené zdi vzniklo už v roce 2007 s ambicí vést dlouhý přírodní pás přes celou šířku Afriky. Z původních 11 států se do iniciativy zapojilo dnes už přes dvacet. 

Zeď má být řešením různých hrozeb, například sucha, změny klimatu, ale i hladomoru a migrace. Iniciativa už v tuto chvíli vrací život do klimatickou změnou zpustošené africké krajiny, poskytuje potravinovou bezpečnost, pracovní místa a důvod zůstat lidem, kteří žijí podél cesty.

Do roku 2030 by měla iniciativa obnovit 100 milionů hektarů zničené půdy a vytvořit deset milionů pracovních míst v okolí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz