Zahraničí

Záhada v obci pod horami. Lidem přes noc zmizely branky a vrátka

Podivné ráno zažili obyvatelé slovenské vesnice Lendak. Přes noc jim totiž zmizely branky. Někteří je našli až po dlouhých hodinách.

Nepříjemné překvapení čekalo ráno obyvatele obce Lendak, která se nachází v podhůří Vysokých Tater. Někdo jim totiž přes noc z plotů odmontoval a schoval branky a vrátka. Ti šťastnější našli vysazené branky hned u plotu, někteří je ale museli hledat i dlouhé hodiny.

Mnoho obyvatel vesnice z překvapení nebyla nadšená a chtěli volat policii. Nakonec to ale vzdali, když se dozvěděli, že se jedná jen o legrácku, kterou někdo provedl v duchu starých tradic. "Jedná se o tradici, v rámci které svobodní mládenci vyvěšovali brány z pantů. Většinou se jednalo o vstupní brány do dvora nebo do stodoly," řekla etnoložka pro TV Markíza.

Související obsah

​Přestože tradice na Slovensku už skoro vymizela, někteří si ji přesto pamatovali a raději si své branky zajistili, například řetězy. To ovšem nebyl případ starší paní, kterou legrácka pěkně namíchla. "Ruce by jsem jim zpřerážela! To se přece nedělá! Měli by se jít někam nechat vyšetřit," řekla rozčílená paní reportérovi TV Markíza.

Někteří to ale brali s humorem, jako například místní starosta. "Měl jsem vysazenou branku, ale moji byli slušní, nechali mi ji vedle plotu. Jen jsem ji znovu usadil a život jde dál," zároveň ale dodává, že chápe občany, kteří pro tradici takové pochopení nemají.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz