Domácí

Z trhu mizí české vepřové. Zemědělcům se chov prasat nevyplatí

České vepřové bude stále větší vzácností. Tuzemské zemědělce totiž ničí levné dovozy ze zahraničí, mnozí prodělávají a zvažují ukončení chovu prasat. Jejich počty jsou tak každým rokem nižší.

Prázdné a opuštěné vepříny, obrázek, který bude nejspíš stále častější. Už teď je na pultech prodejen více než polovina vepřového z dovozu.

"Současná výkupní aktuální cena je 24,5 koruny v živém, za kilogram živé hmotnosti, což je cena, která byla před třiceti lety," řekl televizi Nova Josef Luža, jednatel Zemědělského družstva Doubrava.

Související obsah

Farmáři tvrdí, že se jim za takové ceny prasata nevyplatí chovat. Hranice, kdy se dá vydělat, se prý pohybuje kolem třiceti korun. Zatímco výkupní ceny stále padají, náklady rapidně rostou.

"Dneska na každém praseti proděláváme osm set korun. Je to dáno tím, že v podstatě ceny krmných směsí rostly od září, vstupy ostatní nám rostou také," vysvětlil Luža.

Související obsah

Výraznou roli hraje i současné zdražování elektřiny. "Chov prasat nelze vypnout. Takže musíme neustále krmit, neustále dodávat energii, je to neustálý proces, který nelze přerušit," dodal Luža.

I proto se zemědělci k chovu prasat jen tak nevrátí. O tom svědčí i čísla, za posledních 20 let počty prasat v českých chovech klesly o 56 procent na zhruba jeden a půl milionu kusů.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz