Domácí

Z trhu mizí české vepřové. Zemědělcům se chov prasat nevyplatí

České vepřové bude stále větší vzácností. Tuzemské zemědělce totiž ničí levné dovozy ze zahraničí, mnozí prodělávají a zvažují ukončení chovu prasat. Jejich počty jsou tak každým rokem nižší.

Prázdné a opuštěné vepříny, obrázek, který bude nejspíš stále častější. Už teď je na pultech prodejen více než polovina vepřového z dovozu.

"Současná výkupní aktuální cena je 24,5 koruny v živém, za kilogram živé hmotnosti, což je cena, která byla před třiceti lety," řekl televizi Nova Josef Luža, jednatel Zemědělského družstva Doubrava.

Související obsah

Farmáři tvrdí, že se jim za takové ceny prasata nevyplatí chovat. Hranice, kdy se dá vydělat, se prý pohybuje kolem třiceti korun. Zatímco výkupní ceny stále padají, náklady rapidně rostou.

"Dneska na každém praseti proděláváme osm set korun. Je to dáno tím, že v podstatě ceny krmných směsí rostly od září, vstupy ostatní nám rostou také," vysvětlil Luža.

Související obsah

Výraznou roli hraje i současné zdražování elektřiny. "Chov prasat nelze vypnout. Takže musíme neustále krmit, neustále dodávat energii, je to neustálý proces, který nelze přerušit," dodal Luža.

I proto se zemědělci k chovu prasat jen tak nevrátí. O tom svědčí i čísla, za posledních 20 let počty prasat v českých chovech klesly o 56 procent na zhruba jeden a půl milionu kusů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz