Naše Česko

Nosili byste oblečení z odpadků? Češka takovými modely uhranula davy

Výtvarnice Romana Drdová ráda provokuje. Některé její šaty by na sebe vzali jen hodně odvážní jedinci. Jiné jsou zase tak praktické, že byste v nich mohli vylézt z postele a jít rovnou do práce. Přitom jsou všechny vyrobené z odpadu. Náklonnost k odpadu Romaně už přinesla práci v New Yorku nebo významná ocenění. Romana je díky tomu další Zelenou hrdinkou TV Nova.

Romana Drdová se nebojí stříhat materiál přímo na sobě, nechává klidně šaty nedokončené a nelemuje se s každým okrajem. "Já mám nejradši pyžama a vycházím z takových jednoduchých kimonových střihů," popisuje Drdová svou tvorbu.

Už od malička ji fascinuje asijský svět. Do Jižní Koreje se dostala poprvé v rámci stáže na univerzitě v Soulu. Přivezla si z ní nápad na kolekci roušek, to se psal rok 2017. "V rouškách jsem našla, že můžu říct nějakou vizuální zprávu skrz to, že na nich může být nějaký motiv, který mluví místo mě," líbilo se Drdové tehdy.

Když přišla koronavirová pandemie, Romanu zalila vlna euforie. Alespoň co se týká roušek. Začala šít jednu kolekci za druhou a dokázala vždy najít roušku, která k majiteli pasovala. 

Související obsah

​Tato mladá žena z jižních Čech vášnivě ráda hromadí oblečení. Už v pubertě si nosila plné pytle oblečení z velkého second-handu na pražském hlavním nádraží a dodnes má schované některé vlněné kabáty pořízené tehdy za deset korun. Když se s takovou vášní dostala do newyorského recyklačního centra Materials for Arts, byla v sedmém nebi.

Jsou tam umělcům k dispozici regály nejrůznějších materiálů, které firmy vyřadily jako nepotřebné. "Já jsem tam přišla a začala jsem z nich dělat jiný typ oblečení, než jsem dělala doposud. A fascinovala mě myšlenka toho, že existuje místo, kam si můžete pro ty materiály přijít a dále je zpracovávat," vzpomíná Drdová.

Romana vytvořila loni na výstavu v rámci Sumo Prague přehlídky oblečení z recyklovaných materiálů. Tomuto tématu se hodně věnuje, móda je podle ní spjatá s konzumním způsobem života, který devastuje planetu a možná i lidskou psychologii či tělo.

Cena​ za módu z odpadků

Za oblečení z odpadu, které vystavuje v pražském Veletržním paláci, získala Romana Drdová Cenu empatie a za zužitkování nepotřebného materiálu se stala i Zeleným hrdinou TV Nova.

Související obsah

Podobnou službu, kterou objevila v newyorském centru, teď vytváří Romana pro studenty v Brně. Objíždí různé textilní i sklářské firmy, čalouníky, bere od nich materiál, který už nepotřebují, a zařizuje na Fakultě výtvarných umění studio, do kterého můžou studenti přijít, vybrat si a tvořit.

"Já jsem s tím sama jako studentka bojovala a všechna místa jsem objížděla sama. A tak mi přijde podstatné se starat o studenty tímto způsobem, protože takovéto studio v Čechách na uměleckých školách moc není," myslí si Drdová.

Svou prací dokazuje, že co je pro někoho odpad, může být pro jiného poklad. A že z věcí, které by někdo vyhodil, může vzniknout nositelné umění.

Šárka Loukotová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz