Naše Česko

Dejte přírodě vánoční dárek, tohle jí udělá největší radost

Dejte přírodě vánoční dárek, tohle jí udělá největší radost
Ukliďme svět 2021 Zdroj: Český svaz ochránců přírody

S blížícími se svátky přišel Český svaz ochránců přírody (ČSOP) s velkou výzvou. Darujte přírodě vánoční dárek tím, že si z ní něco odnesete. Třeba pytel plný odpadků!

Blíží se Vánoce a s nimi i touha lidí obdarovat ty, které máme rádi. Ochránci přírody nyní přichází s tipem na vánoční dárek, který pomůže přírodě i nám všem. Na rozdíl od běžných zvyklostí tento dárek nepřinesete pod stromeček, ale naopak ho od něj odnesete.

"Na Vánoce mnoho lidí vyráží mimo město, chtějí se projít v lese a užít si klid. Proč tedy tuto příležitost nepřetavit v něco opravdu pozitivního. Darujte dárky i přírodě v podobě plného pytle odpadků, který z ní odnesete," vyzývá koordinátorka kampaně Veronika Andrlová z ČSOP. Podle ní neexistuje lepší příležitost pro projev solidarity s přírodou než o Vánocích.

Související obsah

​Pokud se tato výzva uchytí, plánují ji ochránci přírody opakovat každý rok. Může se tak stát pravidelným doplňkem hromadných úklidových akcí. Ty letos opět silně zasáhla pandemická situace, kvůli níž měly akce nižší účast, než bývalo běžné v minulých letech.

​Organizátoři akce proto zvolili tento rok trochu jinou taktiku. Kromě hlavních termínů vyzývali dobrovolníky i k individuálním úklidům v průběhu celého roku. Akce se tak nakonec zúčastnilo přes 21 tisíc registrovaných dobrovolníků, kteří po celém Česku posbírali více než 200 tun odpadu. Do úklidu se také zapojilo 213 škol, táborů a dětských oddílů.

​"Snažili jsme se lidi motivovat k úklidům v průběhu celého roku. Dobrovolníky jsme vyzývali k pravidelným úklidům při každé procházce do přírody a pořádali pro ně i mnoho soutěží. Rok však ještě neskončil," říká Andrlová a naznačuje, že je čas při nadělování dárků myslet i na to nejcennější, tedy na naši přírodu.

Podívejte se na zhodnocení akce Ukliďme Česko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz