Zahraničí

Sully přistál s letadlem v řece Hudson, teď bude zastupovat USA v letectví

Pilot Chesley Sullenberger, který v roce 2009 nouzově přistál s dopravním letadlem na řece Hudson v New Yorku a zachránil tak 155 cestujících, se dočká další pocty. Americký senát schválil jeho nominaci na post zástupce u Mezinárodní organizace pro civilní letectví, kam ho navrhl sám prezident Joe Biden.

Airbus A320 bez obou funkčních motorů nouzově přistal v ledové řece Hudson, tak vypadaly záběry z roku 2009, které oblétly celý svět. Letadlo US Airways vzlétlo z letiště v New Yorku, krátce po startu se ale srazilo s hejnem divokých ptáků, které mu poškodilo oba motory.

"Byl to ten nejhorší pocit v žaludku, který jsem kdy měl. Hned mi došlo, že je zle," svěřil se pilot Chesley Sullenberger

Pilot nakonec oznámil řídicí věži: "Skončíme v Hudsonu." Extrémně náročný manévr se mu povedl a všech 155 pasažérů přežilo. A to také díky rychlé evakuaci a záchranné akci. Nehodu ale začal vyšetřovat úřad pro bezpečnost dopravy a ze Sullyho se tak mohl stát také viník.

Související obsah

​Vyšetřovatelé zkoumali třeba to, jestli má šťastné manželství nebo jestli pije alkohol. Vyšetřování trvalo 18 měsíců. Nakonec ale úřad došel k závěru, že se Sully zachoval správně. "Za celou posádku vám můžu říct, že jsme jen dělali to, k čemu jsme trénovaní," nechal se slyšet pilot.

Krátce po incidentu se Sullenberger s pilotováním rozloučil. Pro agenturu NASA ale třeba pomáhal zlepšovat výcvik posádek pro řešení krizových situací. Ve své nové funkci prý bude požadovat tvrdý postup vůči Bělorusku kvůli incidentu, kdy tamní úřady donutily přistát civilní letadlo a zadržely v něm opozičního novináře. Podporovat bude také úsilí o snížení emisí z letecké dopravy.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz