Domácí

"Zrušené" vánoční trhy: Známý doktor ukázal, jak to vypadá v centru Prahy

"Zrušené" vánoční trhy: Známý doktor ukázal, jak to vypadá v centru Prahy
Vánoční trhy na Václavském náměstí Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Davy lidí, přičemž jen minimum z nich má respirátor, nakupují vánoční zboží, včetně občerstvení. Jako by v samém centru Prahy neplatil vládní zákaz pořádat vánoční trhy. Tak to alespoň vypadá na fotografiích z horní části Václavského náměstí. Podle epidemiologů představují trhy riziko.

Příspěvek známého lékaře, předsedy České stomatologické komory Romana Šmuclera vyvolal na sociálních sítích velkou odezvu. Šmucler v sobotu odpoledne ukázal, jak to vypadalo v horní části Václavského náměstí, kde probíhají vánoční trhy, byť se oficiálně jedná o kulturní akci.

Šmucler navíc situaci na Václavském náměstí srovnával s tou na nedalekém Staroměstském, kde se trhy nepořádají, v podobnou dobu tam ale stejně byly davy. "Svařák holt kupujeme v hospodách na náměstí, a ne u stánků. Pokud to zachránilo zdravotnictví, všichni to pochopili," napsal.

Diskutující na jeho profilu to nazvali "promořovací párty" či se pozastavovali nad tím, co by tomu asi řekli lékaři a sestřičky v nemocnicích. Řada dalších ale oceňovala, že trhy fungují i přesto, že je vláda zakázala.

Po celém dni výuky se trhy s vánoční tematikou docela hodí! Máme krásné, skoro hlavnó město vánoc.

Posted by Roman Šmucler on Saturday, December 4, 2021

Jedním z nejznámějších případů, kdy se město přejmenováním vánočních trhů rozhodlo zákaz obejít, je ten z Mostu. Tam z vánočních udělali "zimní farmářské trhy". Na to reagoval i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který poukazoval na to, že největším problémem současného stavu je přeplněnost nemocnic a přetížení zdravotníků.

"Jestli si pan primátor z Mostu myslí, že když přejmenuje jeden trh na druhý, že tím jako někoho podvede, tak podvádí jen tyhle lidi. Pak bych mu velmi doporučoval, aby si na Štědrý večer vzal v noci službu a šel se tam o ty lidi starat, aby si ji vzal na svátky, protože jsem přesvědčený, že pan primátor si dá doma s rodinou kapra a cukroví a kdo tam bude sloužit, mu bude úplně jedno," uvedl Kuba.

Související obsah

​Podle epidemiologa Romana Prymuly se obcházení zákazu jistě projeví i v počtu nakažených. Upozornil, že trhy samotné nejsou problém, ten bývalý ministr zdravotnictví vidí jinde.

"Pokud bychom je brali jako cestu, jak nakoupit nějaké výrobky, které nejsou v supermarketech, jsou to výrobky konkrétních řemeslníků nebo na těch vesnicích domácí samovýroba a podobně, tak já s tím velký problém nemám. Bohužel ty vánoční trhy jsou spíše synonymem setkávání, konzumace v úzkém kruhu, tam to riziko samozřejmě je," řekl pro TV Nova Prymula.

Podle Prymuly by trhy mohly fungovat, kdyby se to dalo oddělit a skutečně se tam jen prodávalo zboží s vánoční tematikou. "Ale bude těžké zamezit tomu, aby tam lidé v úzkém kroužku nedebatovali hodinu," zdůrazňuje.

Někteří provozovatelé k tomu přistoupili tak, že provoz stánků s občerstvením nepovolili. Jinde jsou ale otevřené, například s poznámkou, že občerstvení je určené jen ke konzumaci doma.

Trhy promořily Cheb, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš zákaz vánočních trhů zdůvodňoval také zkušeností s rozšířením nákazy vloni v západočeském Chebu.

"Pokud jste zapomněl, že vánoční trhy v Chebu, co to bylo za peklo, jak ten starosta tam zamořil celý Cheb, když se tam všichni nahňácali na hromadu a zemřelo tam 400 lidí, což je třikrát víc, než je obvyklé, nárůst o 300 procent a my jsme lidi odtamtud převáželi do celé České republiky," řekl v týdnu ve videu na facebooku, kde odpovídal na jeden z dotazů, které mu posílají občané.

Trhy v horní části Václavského náměstí fungují díky povolení od městské části Praha 1. Ta si za svým rozhodnutím stojí. "Vážíme si práce každého, včetně malých živnostníků – drobných prodejců, a nedopustíme, aby se kvůli nešťastným a nejednoznačným nařízením dostali do existenčních problémů," řekl pro Lidové noviny starosta městské části Petr Hejma (STAN).

Brno nabízí vánoční trhy ve virtuální podobě, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Píše se na Deník.cz