Zahraničí

Místo cesty domů hrozí Tereze H. vězení. Celníci mají další důkazy, chtějí soud

Návrat Terezy Hlůškové z Pákistánu do Česka se opět komplikuje. Odvolací soud sice Češku odsouzenou za pašování drog pustil v listopadu z vězení, stále ale nesmí opustit zemi. Proti jejímu osvobození se nyní navíc chtějí odvolat celníci. Reálně tak hrozí, že se mladá žena bude muset vrátit do vězení.

Zdálo se, že rozsudek odvolacího soudu jí konečně zajistí svobodu, nyní má ale Tereza Hlůšková důvod se obávat, že opět skončí v pákistánském vězení. Za mříže Češku podle informací TV Nova chtějí vrátit celníci, kteří ji v lednu 2018 na letišti v Láhauru zadrželi s devíti kilogramy heroinu v kufru.

Tvrdí, že mají dostatek důkazů, aby vyvrátili slova jejího advokáta. Ten napadl postupy při zadržení Češky a upozornil na možnou manipulaci s důkazy. Právě díky tvrzením právníka soud Terezu nakonec osvobodil. Přesto se nemůže vrátit domů.

Získat cestovní pas není obtížné, potřebuje ale výjezdní povolení, které tamní ministerstvo odmítá vydat. "V tuto chvíli pákistánské úřady znemožňují této české občance, aby opustila Pákistán a vrátila se do ČR," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. "Ten důvod víme, ale nemůžeme ho v tuto chvíli komentovat," dodala.

Související obsah

​Tereza v současné chvíli nadále zůstává v hlavním městě Islámábádu, kde ji chtějí celníci udržet až do doby, než případný další soud rozhodne o její vině či nevině. Jejich odvolání může zásadně ovlivnit vydání výjezdního povolení. "Ten případ může být tamními úřady přehodnocen a Tereza se může do svého vězení vrátit," upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Brány vězení opustila Hlůšková 20. listopadu a byla převezena na tajné místo. Od té doby k ní kvůli bezpečnosti mají přístup jen lidé z velvyslanectví a po telefonu může udržovat kontakt s rodinou.

Doufala, že za příbuznými se podívá během několika dnů od propuštění. Teď není jisté, jestli se Tereze podaří se k nim vrátit do Vánoc. "V tuto chvíli nemůžeme sdělovat nějaké predikce nebo blíže komentovat proces, který probíhá v Pákistánu. Nadále platí, že zastupitelský úřad v Islámábádu je s českou občankou v kontaktu a intenzivně se věnuje tomu, aby získala výjezdní povolení," upozornila Davidová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz