Zahraničí

Z ministerstva dobré zprávy nepřišly. Tereza H. se nemůže dostat domů

Z ministerstva dobré zprávy nepřišly. Tereza H. se nemůže dostat domů
Zdroj: TV Nova

Ačkoliv Tereza Hlůšková opustila pákistánské vězení už 20. listopadu, nad jejím návratem do vlasti stále visí otazník. Zastupitelský úřad v Islámábádu dělá vše pro to, aby mladou ženu dostal domů. Stále ale nedostala výjezdní povolení. Aktuálně se tak dál Tereza skrývá na utajovaném místě.

Téměř čtyři roky čekala Tereza Hlůšková za mřížemi na verdikt, který by ji dostal z vězení, a v pondělí 1. listopadu se konečně dočkala. Odvolací soud rozhodl o jejím osvobození poté, co právník napadl způsob, jakým bylo v lednu 2018 při zadržení Češky na letišti v Láhauru zacházeno s důkazy.

Na finální osvobozující rozsudek v písemné formě si musela Tereza počkat tři týdny, teprve poté mohla být z vězení propuštěna. Jak teď vypadá a kde vlastně je, ale vědí jen její nejbližší. Převezena byla na utajované místo, kde je pod neustálým dohledem a ochranou. "Dá se předpokládat, že ta opatření jsou nutná, protože se jí taky může chtít někdo pomstít," vysvětlil už dříve europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Související obsah

​Česká diplomacie dělá vše pro to, aby Češku dostala domů. Nejprve ale potřebuje Češka získat zpět všechny své osobní věci včetně cestovního pasu nebo projít testy na koronavirus.

Podle ministerstva zahraničních věcí však Tereza stále ještě nedostala všechny dokumenty, které by jí vycestování ze země umožnily. "Platí, že náš zastupitelský úřad v Islámábádu usiluje v případě zmíněné české občanky o výjezdní povolení –⁠ tak, aby se mohla co nejdříve vrátit do České republiky," uvedla mluvčí ministerstva Eva Davidová. Další podrobnosti odmítla sdělovat. Odkazovala se na přání rodiny, která se obává o bezpečnost Terezy.

Na své cestě domů musí Tereza Hlůšková minimálně jednou přestoupit. Česká republika nemá s Pákistánem přímé letecké spojení.

Podívejte se na reportáž o propuštění Terezy H. a jejím úkrytu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz