Zahraničí

Ruský pilot omylem sestřelil stíhačku za miliardu, hrozí mu sedm let vězení

Ruský pilot omylem sestřelil stíhačku za miliardu, hrozí mu sedm let vězení
Zdroj: Profimedia

Tvrdý trest hrozí ruskému pilotovi, který loni v září nešťastnou náhodou při tréninku sestřelil stíhačku svého kolegy. Vinu za škodu v řádu stamilionů korun shazuje na pozemní personál. Podle pilota totiž nezkontroloval před vzletem zbraňové systémy.

Pro majora Vasilije Saveljeva bude už nejspíš navždy loňské 22. září zapsáno černými písmeny. Tehdy během simulace vojenského souboje v Tverské oblasti nešťastnou náhodou sestřelil bojový letoun za více než miliardu rublů, tedy okolo 300 milionů korun. Krátkou dávkou z kanónů uzemnil moderní stíhačku Su-30M2. Posádka sestřeleného letounu se naštěstí stihla včas katapultovat.

Podle ruského portálu Novaja gazeta se osudového tréninku účastnily tři letouny – sestřelený Su-30 a dva stroje Su-35, z nichž jeden pilotoval Savaljev. V průběhu simulace útoku na stíhačku místo fotokulometu, který by pouze zaznamenal výstřely, použil ostrou munici.

Problém tkví v tom, že fotokulomet a kanón se spouští stejným tlačítkem. Pilot se má před cvičným letem přesvědčit, že přívod ke zbraňovým systémům je vypnutý a před tréninkem pro jistotu zkusmo vystřelit bezpečným směrem. To ale podle prokuratury Saveljev neudělal.

Související obsah

Major se hájil tím, že odpovědnost za uvedená opatření nese pozemní personál. On sám bezpečnostní testy neprovedl údajně proto, aby se co nejvíce přiblížil bojové situaci, kdy není čas kontrolovat funkčnost zbraní. O tom, že jsou zbraně stíhačky v bojové pohotovosti, mu nikdo neřekl.

Pokud vojenský soud shledá 34letého majora vinným, hrozí Saveljevovi až sedm let vězení. Prokuratura po něm také chce uhradit škodu za zničený stroj. Dohromady by tedy měl pilot zaplatit v přepočtu skoro 350 milionů korun.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Píše se na Deník.cz