Krimi

Firma bourala dům, azbestový prach létal po okolí. Pokuta ji neminula

Firma bourala dům, azbestový prach létal po okolí. Pokuta ji neminula
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Rakovinotvorný azbest, který je nebezpečný pro lidský organismus, unikal při demoličních pracích v březnu loňského roku z michelského areálu v Praze. Firma Trepart, jež se na manipulaci s nebezpečným odpadem specializuje, podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) záměrně pochybila. Musí zaplatit pokutu 450 tisíc korun.

Společnost Skanska si od firmy Trepart objednala demoliční práce v areálu bývalých Michelských pekáren na Praze 4. Dělníci pak loni v březnu likvidovali i boletické panely obsahující azbest. A prý se nenamáhali podniknout kroky, aby se zamezilo unikání azbestových vláken a prachu do ovzduší.

"Azbestová vlákna a prach unikaly do okolí především při destrukci panelů na severní straně sociálně administrativní budovy v areálu Michelských pekáren bouracím bagrem bez jejich předchozí demontáže. Odpad s obsahem azbestu firma neuložila do neprodyšně utěsněného obalu, jak stanovuje zákon, ale smíchala ho se směsným stavebním odpadem," uvedl mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

Inspekce se případem začala zabývat v květnu 2021. Podle expertů měla firma nejprve panely demontovat, ne je bourat bagrem. Potom je měla uložit do neprodyšně utěsněného obalu. "Demolici společnost Trepart prováděla bez ohledu na okolní zástavbu rodinných domů a bez ohledu na zdraví svých pracovníků, kteří se v bezprostřední blízkosti bagru pohybovali bez ochranných pomůcek," upřesnil Ovečka.

Související obsah

​Firma inspekci zasílala nepravdivé doklady týkající se množství vzniklého odpadu a množství odpadu s obsahem azbestu, ztížila tím vyhodnocování kontroly. "Česká inspekce životního prostředí uložila firmě Trepart za tyto přestupky pokutu ve výši 450 tisíc korun, která nabyla 20. listopadu tohoto roku právní moci," uzavřel mluvčí.

Azbest patří do skupiny karcinogenních a mutagenních látek. Odpad, který azbest obsahuje, je pro člověka nebezpečný.

vk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz