Zahraničí

Exploze sopky na Jávě má další oběť, zabila teprve 13letého chlapce

Počet obětí výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva se vyšplhal už na 22, v nemocnicích bojuje o život 16 lidí a dalších 27 se stále pohřešuje. Záchranáři pokračují v pátrání po přeživších. Situaci jim ale komplikuje špatné počasí a sopečný prach.

Zkáza. To je slovo, které nejlépe popisuje situaci na indonéském ostrově Jáva. Sobotní výbuch sopky Semeru obrátil životy tisíců tamních obyvatel naruby. Obří mračna vystoupala do výšky až 12 kilometrů. Dým a rozžhavený popel pohřbil místní vesnice a mnoho jejich obyvatel, kteří nedokázali včas uniknout.

Normálně úrodná a zelená část ostrova je nyní zahalena v šedém povlaku sopečného prachu. Erupce sopky zničila 3 000 domů včetně 38 škol. Více než 1 700 lidí z minuty na minutu všeho zanechalo a snažilo se uniknout zkáze.

"Všichni jsme v panice utíkali, protože ten výbuch byl mnohem větší než ten vloni," popsal jeden z místních.

Související obsah

Někteří lidé z vesnic v bezprostřední blízkosti sopky se ale do bezpečí dostat nestihli. Záchranáři v nejhůř zasažených vesnicích stále pátrají po přeživších. V neděli záchranné akce přerušili kvůli špatnému počasí a obavě ze žhavého popela, znovu je obnovili v pondělí.

V jedné ze zasažených vesnic našli další oběť. Tělo 13letého chlapce pohřbil sopečný prach. Záchranáři ho museli vyhrabat vlastníma rukama. Je už 22. obětí živelné pohromy.

"Na urgentním příjmu máme pacientku, která má potíže s dušností poté, co se nadýchala sopečného popela z vulkanických erupcí," uvedl lékař Miftahul Ulum.

Sopka Semeru je nejvyšší horou na ostrově, tyčí se do výšky 3 676 metrů nad mořem a je jednou ze zhruba 130 aktivních indonéských sopek. Naposledy vybuchla v lednu. Erupce se tehdy obešla bez obětí.

Tereza Masopustová, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz