Domácí

V Pandora Papers měly figurovat stovky Čechů, novináři zveřejnili seznam jmen

Od pondělí je možné vyhledávat v takzvaných Pandora Papers. Jde o projekt investigativních novinářů z celého světa, kteří mapují případy obcházení daní, daňových úniků a praní špinavých peněz prostřednictvím přesunu financí do daňových rájů. Podle webu Investigace.cz dokumenty ukazují například na bývalého teplického politika a přítele Jiřího Paroubka Petra Bendu, lobbistu Iva Rittiga nebo někdejšího šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka.

Investigativní novináři upozornili například na dvě panamské firmy, které si poslaly pět milionů v českých korunách za údajné poradenství.

"Netušili jsme, že by se tam ty dokumenty mohly objevit ve stejné kauze, že existuje nějaké spojení mezi bývalým šéfem dopravních podniků Martinem Dvořákem a politickým podnikatelem Ivo Rittigem a teplickým politikem Bendou," uvedla Pavla Holcová z Investigace.

V roce 2012 si měla jedna panamská firma spojená s Bendou naúčtovat pět milionů korun za studii nerostného bohatství a energetického trhu Ruska. A to od firmy, za níž mají podle investigativních novinářů stát Rittig a Dvořák.

Související obsah

​"Já ty firmy nemám a neměl jsem. Napsali pravý opak reality, to je prostě totální fikce. Právní teď připravuje klasickou žádost na uvedení informací na pravou míru a pokud Investigace nepřestane lhát, tak se s nimi budu soudit," reagoval Dvořák. "Vůbec nic k tomu neříkám a omlouvám se, mám jednání," odbyl pak reportérku TV Nova Benda.

Kontroverzní bývalý politik a podnikatel na sebe naposledy upozornil lednovou narozeninovou oslavou ve svém teplickém hotelu, kdy měly být provozovny kvůli koronaviru uzavřené.

V takzvaných Pandora Papers před časem uvíznul i končící předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Ten si měl přes firmy v daňových rájích poslat skoro 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na Francouzské Riviéře, včetně zámečku Bigaud.

"Pandora Papers nám prohrály volby, je to samozřejmě účelová věc, která je řízená ze zahraničí. Ty peníze, které jsem tam posílal, se vrátily a byly to moje zdaněné peníze," reagoval premiér.

"Pan Babiš začal být vyšetřovaný, a to ve Francii. Zájem o tyto dokumenty projevili i vyšetřovatelé ze Spojených států amerických," upozornila Holcová.

V uniklých dokumentech podle webu Investigace.cz figuruje přes 300 Čechů a 178 tzv. offshorových firem s českým pozadím, jejichž seznam odpoledne investigativní novináři zveřejnili.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz