Zahraničí

Muž na Mont Blancu objevil truhlu s drahokamy, dostal půlku pokladu

Muž na Mont Blancu objevil truhlu s drahokamy, dostal půlku pokladu
Zdroj: Thinkstockphotos

Truhla s drahokamy, kterou roce 2013 našel francouzský horolezec na hoře Mont Blanc, změnila majitele. Protože se původního vlastníka pokladu nepodařilo dohledat, polovinu vzácných kamenů si odnesl právě nálezce. Druhá připadla městu Chamonix, které leží na úpatí hory.

Truhla s drahokamy ležela pod sněhem na nejvyšší evropské hoře Mont Blanc téměř půl století. Její vrchol každoročně zdolají tisíce turistů, až francouzskému aplinistovi se ale podařilo pod nánosy sněhu objevit vzácný poklad. V roce 2013 našel truhlu plnou smaragdů, safírů a rubínů v hodnotě více než 7,5 milionu korun.

Truhlička se stovkou drahokamů nejspíš na Mont Blancu odpočívala od ledna roku 1966. Tehdy pilot letadla společnosti Air India letící z Bombaje do New Yorku špatně odhadl výšku a stroj se 117 pasažéry na palubě navedl přímo pod vrchol hory. 

Mezi troskami zříceného letadla se o několik desítek let později našel pytel s diplomatickou poštou nebo zachovalé indické noviny. Ten největší poklad hora vydala zhruba půl století od neštěstí.

Související obsah

​Horolezec, který si přál zůstat v anonymitě, našel kovovou truhlici při překonávání ledovce Bossons. Vzácný nález francouzský horolezec okamžitě odnesl tehdejšímu starostovi obce Chamonix. V ten okamžik se rozjelo pátraní po majiteli.

K pokladu se v minulosti přihlásilo celkem šest lidí, mezi nimi i londýnský obchodník s diamanty Jacob Issacharoff a jeho potomci. Získat vzácnou truhlu do vlastnictví se jemu ani příbuzným ale nepodařilo. Vlastnictví by museli prokázat a žádné 50 let staré záznamy k dispozici neměli.

Na truhličce jméno majitele podle všeho uvedené bylo, nápis byl ale nečitelný. Úřady proto nakonec rozhodly ve prospěch nálezce. Ten si odnesl celou polovinu pokladu. Tu druhou dostane městský úřad v Chamonix.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz