Domácí

Průzkum: Dva měsíce po volbách vede v preferencích ANO

Průzkum: Dva měsíce po volbách vede v preferencích ANO
Ilustrační snímek Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Téměř dva měsíce po volbách do Sněmovny je jedničkou v preferencích volebního průzkumu agentury Median hnutí ANO. Na druhého v pořadí, tedy koalici SPOLU, má náskok několika procent.

Nejnovější volební průzkum Medianu ukazuje, že hnutí ANO sesadilo z pozice jedničky koalici SPOLU, která v říjnových volbách získala nejvíce hlasů. Zatímco ANO má 29,5 procenta hlasů, SPOLU zaostává o 3,5 procentního bodu.

"Hnutí ANO má oproti zisku ve volbách vyšší podporu o dva procentní body. Staví se opět na pozici lídra. Jeho podpora je nejsilnější mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a nižším, také mezi lidmi nad 55 let. ANO má nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let. Podpora je vyšší u žen," okomentoval Median.

Volební model v listopadu 2021:

Zdroj: Median

​Do Sněmovny by se podle modelu dostala ještě koalice Pirátů a Starostů (16,5 procenta) a hnutí SPD (8,5 procenta). Co se týče srovnání s volbami, SPOLU mělo 27,8 procenta, koalice Pirátů a Starostů 15,6 procenta a SPD 9,6 procenta.

Související obsah

​"Koalice Pirátů a STAN oproti modelu ze září ztrácí volební potenciál i voličské jádro. Volební potenciál poklesl oproti září i u ČSSD, KSČM, Přísahy a Trikolory," uvedl Median. K volbám by šlo 68 procent lidí.

​Data pro volební model sbírali výzkumníci mezi 1. listopadem a 2. prosincem, zúčastnilo se jej 1 073 respondentů ve věku 18 a více let. Další grafy s výsledky z průzkumu si můžete prohlédnout v galerii:

Podívejte se na říjnovou reportáž TV Nova o výsledcích sněmovních voleb v jednotlivých krajích:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz