Domácí

Průzkum: Dva měsíce po volbách vede v preferencích ANO

Průzkum: Dva měsíce po volbách vede v preferencích ANO
Ilustrační snímek | Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Téměř dva měsíce po volbách do Sněmovny je jedničkou v preferencích volebního průzkumu agentury Median hnutí ANO. Na druhého v pořadí, tedy koalici SPOLU, má náskok několika procent.

Nejnovější volební průzkum Medianu ukazuje, že hnutí ANO sesadilo z pozice jedničky koalici SPOLU, která v říjnových volbách získala nejvíce hlasů. Zatímco ANO má 29,5 procenta hlasů, SPOLU zaostává o 3,5 procentního bodu.

"Hnutí ANO má oproti zisku ve volbách vyšší podporu o dva procentní body. Staví se opět na pozici lídra. Jeho podpora je nejsilnější mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a nižším, také mezi lidmi nad 55 let. ANO má nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let. Podpora je vyšší u žen," okomentoval Median.

Volební model v listopadu 2021:

Zdroj: Median

​Do Sněmovny by se podle modelu dostala ještě koalice Pirátů a Starostů (16,5 procenta) a hnutí SPD (8,5 procenta). Co se týče srovnání s volbami, SPOLU mělo 27,8 procenta, koalice Pirátů a Starostů 15,6 procenta a SPD 9,6 procenta.

Související obsah

​"Koalice Pirátů a STAN oproti modelu ze září ztrácí volební potenciál i voličské jádro. Volební potenciál poklesl oproti září i u ČSSD, KSČM, Přísahy a Trikolory," uvedl Median. K volbám by šlo 68 procent lidí.

​Data pro volební model sbírali výzkumníci mezi 1. listopadem a 2. prosincem, zúčastnilo se jej 1 073 respondentů ve věku 18 a více let. Další grafy s výsledky z průzkumu si můžete prohlédnout v galerii:

Podívejte se na říjnovou reportáž TV Nova o výsledcích sněmovních voleb v jednotlivých krajích:

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz