Domácí

Podvodníci cílí na online zákazníky. Muž jednomu naletěl, pak ho vytrestal

Policie a Česká obchodní inspekce (ČOI) vyzývají k opatrnosti při nákupech na internetu. V předvánočním čase přibývá různých podvodníků, kteří objednané zboží nepošlou nebo místo originálu nabízejí padělek. Televizi Nova se ozval muž, který přesně tímto způsobem naletěl. Jenže on se s tím nesmířil a na údajného podvodníka nachystal past.

Na Letenském náměstí v Praze policisté v civilu zajistili mladého muže. Chystal se prodat padělek značkových sluchátek. Jenže domnělou zákaznicí byla figurantka, kamarádka jeho předchozího zákazníka.

Ten inzerát objevil na sociální síti. "Tvrdil, že (sluchátka) prodává nová, originální, zabalená i s fakturou," vysvětlil podvedený zákazník. 

Cena byla výhodná, jednání prodejce v pořádku. Už pár dní po zaplacení a předání ale nastal problém. Muž začal mít podezření, že nejde o originální sluchátka, když přestala fungovat. Komunikace s prodejcem vázla, a tak nakonec zákazník zamířil do Apple servisu a nechal si potvrdit, že jde o podvrh.

Související obsah

​Prodejce humor přešel až ve chvíli, kdy se objevili policisté. "Vydal nám padělaná sluchátka i padělanou fakturu," sdělil strážce zákona. "Policisté tohoto muže prověřují v sedmi dalších případech podvodu," dodal policejní mluvčí Richard Hrdina.

Před inzeráty na sociálních sítích varují policisté i odborníci. Pro podvodníky jsou jako stvořené. "Lidé většinou nakoupí falzifikáty z Číny a pak je prodávají. A je velmi jednoduché to udělat," varuje IT expert Miloslav Lujka.

Lepší je využít klasické e-shopy. Jenže i tam lze snadno naletět. Česká obchodní inspekce má proto na svých stránkách seznam e-shopů, na které by si měli zákazníci dávat pozor. V tuto chvíli je jich asi 1 200 a každý den přibývají další.

"Důrazně doporučuji – a ničím se to nedá nahradit – zvážit, jestli ten obchodník je pro mě seriózní partner," apeluje na lidi mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. "Napoví nám například recenze nebo zkušenosti známých. A vždy si ověřit, že jsem na těch správných oficiálních internetových stránkách," doporučuje mluvčí internetového obchodu Daniela Chovancová.

Když už člověk zaplatí podvodníkovi kartou, může požádat banku o reklamaci. Při převodu peněz nebo předání v hotovosti je ale částka prakticky nedobytná a nezbývá, než se obrátit na policii. 

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz