Domácí

Vláda schválila vyslání až 150 vojáků na pomoc Polsku, v nebezpečí prý nebudou

Končící kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ve středu na mimořádném jednání schválil mandát na vyslání až 150 vojáků k polsko-běloruské hranici. Ti by s ochranou hranic měli pomáhat zhruba půl roku. Do bezprostředního nebezpečí by ale podle ministra obrany v žádném případě přijít neměli.

Končící vláda hnutí ANO a ČSSD schválila mandát pro nasazení až 150 vojáků na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice. Členové armády by měli dohlížet na hraniční přechody po dobu až 180 dnů. Podobně už takto vypomáhají Britové a Estonci. Po jednání vlády to oznámil ministr obrany v demisi Lubomír Metnar (za ANO).

Členové armády se podle něj do přímého ohrožení života dostat nemají. "Čeští vojáci při plnění svých úkolů nebudou v bezprostředním kontaktu s migranty," vysvětlil. "Vyzbrojeni budou pouze pro svou ochranu," dodal.

Na pomoc Polsku vyčlení ministerstvo obrany ze svého rozpočtu zhruba 86 milionů korun. Návrh kabinet schválil na středečním mimořádném jednání. Schválit ho ještě musí výbory Poslanecké sněmovny a Senátu.

Související obsah

Metnar předpokládá, že ke schválení návrhu by mohlo dojít do konce příštího týdne. Pokud by se tak stalo, vojáci by vyrazili pravděpodobně hned v týdnu následujícím. Ministerstvo počítá s tím, že skupiny vojáků se budou pravidelně obměňovat. Vyrážet by měly zřejmě v měsíčních turnusech.

Vyjet by měli ženisté z Bechyně, vojáci z 53. pluku elektronického boje, 102. průzkumného praporu a 533. praporu bezpilotních prostředků.

Podle ministra zahraničí v demisi Jakuba Kulhánka (ČSSD) je migrace stále aktuálním tématem, které je potřeba řešit, a to primárně v zemích původu, nezbytná je ale i efektivní ochrana vnějších hranic schengenského prostoru.

Režim Alexandra Lukašenka podle šéfa diplomacie zneužívá nelegální migraci k nátlaku na Evropskou unii. "Polsko potřebuje naši pomoc," upozornil a doplnil, že Lukašenkovy kroky vnímá jako "cynické využívání migrantů", které "Evropa nemůže tolerovat".

​Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) návrh dosluhujícího kabinetu podporuje. Už dříve navrhoval vyslat policisty na pomoc Polsku. A podporu nabídl také prezident Miloš Zeman.

Sousední Polsko čelí migračnímu tlaku na hranici už od jara. Na podzim situace vygradovala. Řada evropských zemí obvinila režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá dál do Evropy. Objevily se názory, že Minsk se tímto způsobem mstí za sankce, které EU na režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana to ovšem popírá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz