Domácí

Podvodníci z lidí vylákali statisíce. Předstírali, že jsou z banky

Další lidé, které podvedl fiktivní pracovník banky, se hlásí na policii. Královéhradečtí policisté mají nahlášenu škodu ve výši stovek tisíc korun, které zmizely na nedohledatelném bitcoinovém účtu podvodníků.

Osmadvacetiletý muž a také jedna starší žena se na královéhradeckou policii přihlásili s tím, že dohromady přišli o 700 tisíc korun.

Mladý muž přijal telefonát z čísla své banky. Jeho účet měl být prý napaden hackery, protože má předschválený úvěr, o který nežádal. Aby své peníze zachránil, musel si na radu podvodníka vzít jiný úvěr, a to ve výši 655 tisíc korun.

Pak byl několikrát přepojován na další údajné kyberspecialisty z banky, dokonce i na důvěryhodně se tvářícího fiktivního kriminalistu.

Na jejich rady pak muž dojel ze Svitav do Hradce Králové, kde postupně z účtu vybral 400 tisíc a provedl 13 vkladů po 24 tisících do bitcoinmatu.

Po celou dobu měl na telefonu podvodníky, kterým pak obratem posílal QR kódy účtu. Dalších 130 tisíc poslal na zadaný účet.

Podobnou zkušenost má také podvedená žena. Ta nakonec přišla o 300 tisíc korun.

Související obsah

Rada je přitom jednoduchá. Je třeba telefonát ukončit a zavolat zpět. Když se nedovoláte, je to známka, že vám podvodníci volali pomocí programu, který dokáže zobrazit číslo vaší banky.

Navíc bankovní úředníci po vás nikdy nechtějí hesla ani autorizační kódy do vašeho bankovnictví. A už vůbec po vás nesmí chtít vybírat peníze, někam je vkládat nebo povolovat vzdálený přístup k vašemu účtu.

S ohledem na výši způsobené škody hrozí pachatelům až pětiletý trest vězení.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz