Domácí

Sestry pohřbily tatínka, po třech letech se objevil živý. Záhadu šetří policie

V pražské nemocnici leží muž, který oficiálně před více než třemi roky zemřel. Příbuzným jeho smrt oznámily úřady na podzim roku 2018. Jednalo se ale o někoho, kdo se prokazoval ztraceným občanským průkazem. Přišlo se na to v momentě, kdy se letos skutečný majitel průkazu sám objevil v nemocnici. Kdo je místo něj v rodinné hrobce na Slovensku, se neví.

Do rodinné hrobky na hřbitově ve městě Sečovce nedaleko Košic před třemi lety uložili urnu. Jak se ale ukázalo, vůbec tam nepatří. "Papírově to byl on. Ale realita? Nevíme, kdo to byl," řekl o pohřbeném muži správce hřbitova Ľubomír Podpinka.

Těžko uvěřitelný příběh začal na podzim 2018. Lenka Pencáková z Prahy a její sestra, která žije v Belgii, se dozvěděly o smrti otce. "My jsme se s ním nestýkaly. Neviděli jsme se asi dvacet let," svěřila se reportérovi TV Nova žena.

Zemřít měl v pražském IKEMu. Ten tělo i s dokumentací předal pohřební službě. Když 26. října 2018 přišly dcery do pobočky pohřební služby na pražském Novém Městě, ukázali jim prý kopii občanského průkazu otce, tělo ale ne. Údajně bylo ve špatném stavu.

"Nedoporučili nám to. Ať si ho prý zapamatujeme, jak jsme ho znaly," vysvětlila Lenka Pencáková. Tělesná znaménka a jizvy prý podle zaměstnankyně ústavu souhlasily. "Všechno nám odsouhlasila, že ano, že je to on," popsala dcera.

Související obsah

​Následovalo vystavení úmrtního listu, pohřeb, kremace, převoz urny na Slovensko a uložení do rodinné hrobky. "My jsme žily v tom, že je tři roky mrtvý," svěřila se i druhá z dcer Miriam.

Jenže letos se ozvali policisté, že potřebují testy DNA. V nemocnici na Vinohradech totiž přijali velmi neobvyklého pacienta. "Objevil se tady pacient, který byl pohřben v roce 2018," vysvětlil ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger.

Identita se potvrdila. "Plakaly jsme," přiznala Lenka. Ukázalo se, že její otec před lety nenahlásil ztrátu občanky a někdo se za něj začal vydávat. S jeho identitou i zemřel. "Policisté budou zjišťovat, jestli někdo pochybil při ztotožnění tohoto muže," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Související obsah

"IKEM přijal tohoto pacienta v hlubokém bezvědomí s diagnózou smrti mozku už jako identifikovaného z jiné pražské nemocnice," popsala stav muže mluvčí nemocnice Markéta Šenkýřová.

"My jsme neučinili nic špatně. Za to zodpovídá někdo úplně jiný," reagovala jednatelka pohřební služby Pegas Alena Hamanová. 

Skutečný majitel dokladu žil podle všeho tak, že za tři roky vůbec nezjistil, že ho systém pohřbil. "On o tom nevěděl. Vůbec nic nevěděl," prohlásila dcera. Otec Pencákových je v léčebně dlouhodobě nemocných.

Otázka je, koho vlastně rodina na vlastní náklady zpopelnila a uložila do hrobky v Sečovcích. Policie je prý na dobré cestě, aby na to přišla.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz