Domácí

Schůzky prezidenta s adepty na ministry dneškem končí. Do Lán přijel Válek

Za prezidentem Milošem Zemanem přijel v pátek dopoledne kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jedná se o poslední schůzku před jmenováním vlády. S adeptem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) by se měl Zeman setkat až po skončení Nekulovy izolace.

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech v pátek dopoledne přijal místopředsedu TOP 09 Vlastimila Válka. Toho designovaný premiér Petr Fiala (ODS) nominoval na ministra zdravotnictví.

"Tématem číslo jedna byl covid," řekl Válek po schůzce. Informoval prezidenta o tom, že chce navýšit PCR testování, odmítá povinné očkování a chce pracovat s protilátkami. "Covid se musí stát normální nemocí, která je vážná a smrtelná. Toho lze dosáhnout jen očkováním," doplnil.

"Shodli jsme se na tom, že je potřeba, aby čeští občané měli kvalitní praktické lékaře," řekl také. Válek mluvil i o variantě omikron. Podle něj pravděpodobně v populaci převládne. "Budeme na tu mutaci připraveni," slíbil.

"Jistě dojde k její modifikaci," řekl k vyhlášce o povinném očkování pro lidi nad 60 let. Povinné očkování nepovažuje za správnou cestu.

"Moje první doporučení je třetí dávka, druhé je, ať se všichni nechají očkovat. Noste ve veřejných prostorech roušky," požádal Válek. Jeho cílem je nezavírat školy. "Jsem si jistý, že je potřeba omezit sociální kontakty," dodal.

Související obsah

Jeho vzorem při očkování je Portugalsko. "Diskutujeme s odborníky na boj proti dezinformačním kampaním," uvedl.

"Očkování pro děti musí začít," řekl Válek. Vzhledem k tomu, že jej schválila Evropská léková agentura, nevidí v něm problém. Posilující dávku bude doporučovat i lidem pod 50 let.

Jedná se o poslední schůzku před jmenováním nové vlády. Zeman se zatím nesetkal s adeptem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který má koronavirus. Náhradní termín zatím Hrad neoznámil.

Vzhledem k tomu, že se do jmenování vlády Nekula nejspíš nevyléčí, měl by být řízením ministerstva dočasně pověřen předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Nová vláda by měla být jmenována v pátek 17. prosince. Zeman už dříve prohlásil, že nechce jmenovat jednoho z navržených ministrů. Mělo by se jednat o adepta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Místo Lipavského povede dočasně ministerstvo nejspíše předseda Pirátů Ivan Bartoš. Fiala hodlá na prezidenta v případě nejmenování podat kompetenční žalobu.

S Fialou se má Zeman sejít ještě v pondělí. Na schůzce by měli jmenování vlády ještě probrat.

Prezidentu Zemanovi v pátek 10. prosince končí izolace, ve které byl kvůli koronaviru. Přesto s Válkem ještě jednal za plexisklem. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz