Zahraničí

Slovensko rozvolnilo zavedená opatření. Zákaz vycházení platí dál

Slovensko v pátek zmírnilo přísný lockdown pro očkované a pro ty, kteří prodělali covid-19. Omezení platila od 25. listopadu. Hlavním důvodem byly přetížené nemocnice, které se starají o covidové pacienty.

Parkoviště před slovenskými obchodními centry se v pátek od rána začala znovu plnit. Obchodníci jsou ale přísní a každého kontrolují u vstupu do prodejny. Do mnohých obchodů se dostanou jen naočkovaní a ti, co covid-19 prodělali v posledním půlroce. Hlavně toto opatření Slováky rozdělilo.

"Určitě to vítám," uvedl jeden z dotázaných. "Je to zbytečné. Měli by všichni chodit do obchodů nakupovat," myslí si další.

Související obsah

Slovenská vláda totiž chce, aby se lidé během letošních vánočních svátků obešli bez rodinných návštěv. Platit bude dál zákaz vycházení. "Během Vánoc by měla být rodina pospolu, takže jak se na to můžu dívat," uvedl jeden z oslovených.

Otevřeno mají od rána také kadeřnictví nebo fitness centra. Ale ani tam nepustí neočkované. "Hned jak se otevřelo, tak jsme přišli. Je třeba využít a podpořit ty, co byli zavření," myslí si návštěvník fitness centra.

Třeba hotely ale otevřou až 25. prosince. Ani lockdown mnohé Slováky nedonutil nechat se naočkovat. Vláda proto rozhodla, že pokud se počet hospitalizovaných s covidem-19 dostane nad 3 800, bude se znovu zpřísňovat. V nemocnicích se teď starají asi o 3 200 pacientů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz