Počasí

Nejbrutálnější mrazy za 84 let. Polární vír už vtrhl do Evropy, nevyhne se ani Česku

Nejbrutálnější mrazy za 84 let. Polární vír už vtrhl do Evropy, nevyhne se ani Česku
Zdroj: Profimedia

Polární vír, před jehož extrémním vlivem na počasí meteorologové varují od září, už úřaduje v částech Evropy. Finské hlavní město Helsinky má za sebou nejmrazivější prosincový týden za posledních 84 let, nejnižší teplotu za 35 let zase naměřili na švédské stanici Naimakka. Expertka na počasí řekla TN.cz, kdy půjdou kvůli víru teploty hluboko pod nulu i v Česku.

Dlouhodobá předpověď meteorologů se naplnila, sever Evropy už zažívá nejtužší zimu za uplynulé desítky let. Může za to polární vír. Tento atmosférický jev se opakuje každoročně, letos je ale jeho aktivita intenzivnější než obvykle.

S jeho dopady se potýkají skandinávské i pobaltské státy a severní části Ruska. "V pondělí 6. prosince ve Skandinávii klesaly nejnižší ranní teploty i pod −40 °C a přinesly nad starý kontinent zatím nejnižší teploty letošní zimy – na stanici Naimakka na severu Švédska bylo −40,9 °C. Během týdne se silné mrazy přesunuly nad pobaltské státy a nyní je nejchladněji v severní části Ruska, kde se nejnižší teploty pohybují až kolem −26 °C," uvedla odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Rekord padl i ve Finsku. První prosincový týden tam byl nejmrazivější za posledních 84 let, upozornil meteorolog Mika Rantanen.

Arktický vzduch je v regionu přítomný několik týdnů, naplno se projevuje teprve od tohoto pondělí. Kromě severní Evropy hlásí brutální mrazy i Kanada s Aljaškou. V saskatchewanském Key Lake v úterý naměřili −44,6 °C.

Související obsah

"Do Evropy střední se v nejbližším týdnu původem arktický vzduch nedostane. Naopak po nedělním přechodu teplé fronty bude nad naše území proudit teplý vzduch a očekáváme oblevu i v horských oblastech," vysvětlila Honsová.

Přestože do Skandinávie to je co by kamenem dohodil, nad Česko se polární vír dostane až později. "Rozpadlý polární vír může do počasí během zimního období ještě výrazně zasáhnout. Třeba vloni k nám arktický vzduch pronikl od 8. do 15. února," uzavřela.

Podívejte se na reportáž TV Nova o začátku meteorologické zimy:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz