Počasí

Začíná období "černé zimy". Rady, jak se bránit špatnému spánku a únavě

Už naši předci období před Vánocemi pojmenovali jako období "černé zimy", a to kvůli nedostatku denního světla. I dnes se často cítíme v tomto období unavení, smutní, často jsme více náchylní k nemocem, máme sníženou výkonnost, hůře se soustředíme a celkově nás přepadá až sklon k depresím. Jak se vyhnout zimnímu útlumu?

Zimní útlum se u nás projevuje horší výkonností, podrážděností, zvýšenou chutí na kaloricky bohatá jídla, špatným nočním spánkem a naopak denní únavou. Neurochemici vysvětlují tyto změny nižším vyplavováním serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Naopak roste hladina hormonu melatoninu, který je vylučován pouze za tmy.

Vůbec nejhorší je, pokud je období "černé zimy", tedy od svaté Lucie do Tří králů, ve znamení převládajícího inverzního charakteru počasí. Přesně takové počasí bude převládat v tomto týdnu. Výrazně tak bude klesat naše pracovní výkonnost i kondice.

Meteokondiciogram na tento týden Zdroj: TN.cz

Pokud nechcete vánoční čas prospat, zůstaňte aktivní – denně se vydejte alespoň na půlhodinovou svižnou procházku, zvyšte denní dávky vitamínů B6, C, D a hořčíku. Pracovní stůl posuňte co nejvíce k oknu, zkuste světelnou terapii. Jakmile vysvitne sluníčko, jděte ven. Někteří sází i na výrazné barvy všude kolem sebe, nejvíce na žlutou a červenou.

Lucie noci upije a na dni nepřidá

V pondělí 13. prosince, tedy na svátek Lucie, se začne pozvolna prodlužovat odpoledne. Slunce sice začne zapadat později, ale ráno bude také později vycházet, a to až do zimního slunovratu, který letos nastává 21. prosince. Svatá Lucie žila podle starých legend na přelomu 3. a 4. století v sicilských Syrakusách. Její jméno se odvozuje od latinského slova lux, tedy světlo.

V tomto týdnu se v předpovědích počasí budou vyskytovat názvy jako mrznoucí déšť, mrholení, ledovka a ojediněle i zmrzlý déšť. Tyto jevy se vyskytují v zimním období na přechodech teplých nebo okluzních front, kdy se teplý vzduch nasouvá nad studený.

Pokud dešťové srážky propadávají dostatečně silnou vrstvou vzduchu s teplotou pod nulou a zmrznou ještě před dopadem na zemský povrch, hovoříme o zmrzlém dešti. Zmrzlý déšť, kdy padají kuličky čirého ledu o velikosti dešťových kapek, na zemi nevytváří nebezpečnou ledovku, ale jen vrstvičku ledových kuliček, které tolik nekloužou. Od zemského povrchu se odráží, skáčou a jsou hlučné, jako když sypete rýži.

Mrznoucí déšť nebo mrznoucí mrholení je naopak hodně nebezpečné, na podchlazených předmětech totiž vytváří vrstvu ledu – ledovku.

Přechod teplé fronty a druhy srážek na ni v zimním období Zdroj: TN.cz

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz