Domácí

Jaký bude letošní Silvestr? Oslavy Nového roku opět ovlivní epidemie

Noční zákaz vycházení, zavřené podniky a prázdné ulice. Takhle v Česku vypadal příchod roku 2021. Co nás čeká o silvestrovské noci tentokrát, zatím jasné není. Záležet bude na vývoji pandemie a na případném prodloužení nouzového stavu. Jisté je, že velká města žádné velkolepé oslavy nechystají. V nejistotě jsou zejména restauratéři.

Na Václavském náměstí v Praze, každoročním centru silvestrovských oslav, bylo před necelým rokem pusto a prázdno. Záchranáři a policisté se tam vyskytovali spíše jen pro jistotu. Jestli bude poslední den roku 2021 podobný, nebo budou ulice měst připomínat válečná území jako dříve, není zatím jasné. Hasiči, policie i záchranáři se ale připravují jako vždy.

Rozloží zdravotnický stan a chybět nebude několik posádek záchranné služby. Podobně to bude vypadat i na nedalekém Staroměstském náměstí.

Kandidát na nového ministra zdravotnictví i ministr současný mají pro veřejnost jasný vzkaz – nechoďte na večírky, zůstaňte doma. "Oslavme Silvestra se svojí rodinou. Chraňme ty, na kterých nám záleží," vyzval Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

​Nouzový stav omezující otevírací dobu restaurací a barů končí 26. prosince. O případném prodloužení musí rozhodnout Poslanecká sněmovna. "Já bych byl pro prodloužení nouzového stavu alespoň o nějaký čas, řekněme do Nového roku," prohlásil končící šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Restauratéři nevědí, co čekat, i když už mají plno rezervací. "Pakliže vláda znovu rozhodne o tom, že mají být restaurace zavřeny do deseti hodin do večera, tak celá silvestrovská oslava tím pádem přijde vniveč," upozornil provozní pardubické restaurace Petr Popelka. Jiní raději ani neotevřou.

Na ohňostroje organizované velkými městy to letos nevypadá. V Praze nakonec nebude ani zvažovaný videomapping. "Nebyli bychom schopni zaručit třeba limit účastníků, bezpečnost z pohledu přenosu nákazy nebo rozestupy," vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. "Magistrát města Brna neplánoval silvestrovské oslavy. Nemáme ani informace o tom, že by je měly pořádat některé z městských částí," přidal se mluvčí Filip Poňuchálek.

Jisté ale je, že ulice ozáří amatérské ohňostroje. Hasiči i záchranáři nabádají k opatrnosti. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz