Domácí

Milostivé léto mělo lidem pomoci od dluhů, autoři si stěžují na postup exekutorů

Autoři projektu Milostivé léto si stěžují na postup některých exekutorů, kteří se podle nich snaží zvýšit si zákonem danou odměnu. Milostivé léto mohou až do 28. ledna příštího roku využít statisíce lidí, kteří spadli do exekuce, třeba kvůli nezaplacené pokutě. K oddlužení stačí zaplatit původní částku bez penále a 908 korun odměny exekutorovi.

Jestli dlužíte koncesionářské poplatky, poplatky za odpady nebo za nájem v obecních bytech, Milostivé léto pomůže. Pokud do 28. ledna zaplatíte dlužnou částku a poplatek exekutorovi, exekuce končí.

Pražský dopravní podnik například vymáhá 173 tisíc pokut po lidech, kteří jeli v posledních letech načerno. V rámci Milostivého léta by mělo stačit zaplatit 24 korun za nekoupenou jízdenku, 1 500 korun pokuty a z celkové částky jeden exekuční poplatek 908 korun.

"Podle našeho právního názoru je cena jízdenky a přirážka pouze jeden exekuční výměr a to znamená, že z toho má být zaplacený jen jeden poplatek exekutorovi těch 908 korun," řekl šéf komunikace pražského dopravního podniku Daniel Šibík.

Související obsah

​Jenže se objevily případy, kdy chce exekutor získat poplatek vyšší, než mu podle autorů Milostivého léta náleží. "Rozdělí to na dvě jistiny, na cenu jízdenky a pak na pokutu a z obou chce poplatek," nechal se slyšet poslanec Patrik Nacher (ANO)

Většinu dluhů vůči pražskému dopravnímu podniku řeší exekutor Juraj Podkonický. Ten tvrdí, že mu už dřív daly soudy zapravdu a poplatek 908 korun může vymáhat jak u jízdenky, tak z pokuty.

Související obsah

​"Soudní exekutor nemůže svévolně rozhodovat o tom, co bude vymáhat a co ne. Při svém postupu je vázán zákonem, který určuje i jeho odměnu. Nikdo po mně nemůže chtít, abych postupoval v rozporu se zákonem," řekl Podkonický.

"My máme vyloženě vzor návrhu na zastavení, nadefinovaný přesně na Podkonického, přesně na to, kdy on si násobí ty poplatky," uvedl expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle. Pokud má někdo ale víc nezaplacených pokut, poplatek musí platit za každou zvlášť.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz