Naše Česko

Nejlíp se v Česku žije v Říčanech. Jak si vede vaše město? ŽEBŘÍČEK

Už počtvrté za sebou se středočeské Říčany staly městem s nejvyšší kvalitou života v České republice. Ukázal to další ročník Indexu kvality života, na kterém spolupracuje společnost Deloitte s projektem Obce v datech. Srovnávaly dohromady 206 obcí napříč celým Českem, přičemž nejhůř dopadla Orlová v Moravskoslezském kraji. Podívejte se, jak si vedlo vaše město.

Index kvality života má za sebou již čtvrtý ročník. Na první příčce žebříčku se už od začátku drží Říčany, kde je kvalita života nejvyšší. V rámci projektu se porovnává 206 obcí s rozšířenou působností a zohledňuje se hned 29 ukazatelů, které zahrnují dostupnost zdravotní péče, úroveň zdraví i prostředí, optimální podmínky v oblasti bydlení, práce či vzdělání, dostupnost služeb, ale také vztahy mezi lidmi.

Říčany si vedou dobře ve všech oblastech, index kvality života tak v jejich případě činí rovných 10. O trochu hůř, ale se stále velmi dobrým výsledkem dopadla Praha (9,4), kde je kvalita života druhá nejvyšší v republice.

Související obsah

​Žádná další města se už nedokázala vyšplhat nad hranici 8, těsně pod ní ale skončilo několik středočeských a jihomoravských obcí (viz tabulka na konci článku). V první desítce tak nalezneme Brandýs nad Labem-Starou Boleslav, Černošice, Brno, Slavkov u Brna, Beroun či Židlochovice. 

Středočeský a Jihomoravský kraj si obecně vedly velmi dobře a jejich obce nalezneme převážně na vyšších příčkách žebříčku. Naopak obecně špatně dopadla města v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Nejlépe hodnocenou ústeckou obcí jsou Lovosice, které se umístily až na 106. místě se skórem 4,6. Spolu s Roudnicí nad Labem a Litoměřicemi jsou jediné, které se dokázaly dostat nad hranici 4. Úplně nejhůř si v kraji vedl Most, který skončil se skórem 1,5 třetí nejhorší na celém žebříčku.

Související obsah

​Podobně je na tom Moravskoslezský kraj. Výrazně lépe než ostatní města v kraji se umístil Frýdlant nad Ostravicí (5,5), a to na 47. místě. Znovu pak Moravskoslezský kraj nalezneme až na 93. místě, kde skončil Bílovec (4,7).

Většina obcí v kraji ale obdržela skóre nižší než 3 a nachází se na samotném konci žebříčku. Úplně nejhůř, a to nejen v rámci kraje, ale celé České republiky, dopadly Karviná (0,5) a Orlová, která skončila s rovnou nulou.

Související obsah

​"Pokud se udělá málo, ne-li nic, tak nelze čekat jiné výsledky. Proto náš žebříček má na konci i začátku málo změn – spíše se nůžky rozevírají. Státu se nedaří zvrátit strukturální nerovnováhu v ČR. Chybí odvaha a racionální ekonomický přístup řešící příčinu, a to je velká škoda," vyjádřil se vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte Pavel Šiška.

"Dlouhodobé snižování hodnoty Indexu kvality života lze pozorovat u obcí v Karlovarském, Libereckém ale i překvapivě Královéhradeckém kraji. V samotné podstatě není důležité, jakou hodnotu Index u dané obce nabývá, ale jaký je jeho dlouhodobý trend," doplnil jej jednatel projektu Obce v datech Jan Havránek.

Na celý žebříček se můžete podívat v následující tabulce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz