Domácí

Paušální daň se od příštího roku zvýší. Podívejte se, o kolik si připlatíte

Paušální daň se od příštího roku zvýší. Podívejte se, o kolik si připlatíte
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Paušální daň se od roku 2022 zvýší. Měsíční zálohy budou nově činit 5 994 korun. Živnostníci se k dani budou moci přihlásit do 10. ledna 2022.

Podnikatelé, kteří se rozhodli využít paušální daň v letošním roce, platili 5 469 korun měsíčně. Od příštího roku se však daň zvýší. "Prakticky jedinou ale zásadní změnou v placení paušální dani pro příští rok je změna zvýšení měsíční zálohy na 5 994 Kč," informovala generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

V jedné měsíční platbě paušální daně je zahrnuto minimální zdravotní pojistné ve výši 2 627 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 %, to je ve výši 3 267 korun, a daň z příjmu ve výši 100 korun. Všechny tyto tři platby jsou součástí paušální zálohy. Tu živnostníci, kteří jsou k dani přihlášení, platí do 20. dne kalendářního měsíce. Lze si však zálohu předplatit i na několik měsíců dopředu, nebo dokonce na celý rok.

Související obsah

"Mezi výhody paušální daně patří významné snížení administrativy, sloučení tří plateb do jedné a zároveň také odpadne důvod k většině kontrol z finančního úřadu," doplnila Richterová.

Současní poplatníci si tak od ledna 2022 musí změnit výši záloh v trvalém příkazu. "To se týká hlavně živnostníků, kteří vstoupili do paušálního režimu již v roce 2021 a splňují podmínky paušálního režimu i pro rok 2022," uvádí úřad.

S paušální daní však podnikatelům zaniká možnost čerpání bonusů, slev i různých odpočtů. Proto si musí spočítat, zda se jim skutečně vyplatí. Situaci mohou zjistit díky kalkulačce ministerstva financí.

Živnostníci, kteří o paušální daň mají zájem, se mohou přihlašovat do 10. ledna 2022. Finanční správa ČR doporučuje oznámit vstup do paušálního režimu nejlépe prostřednictvím webové aplikace.

"Pokud se živnostník vykonávající samostatnou činnost rozhodne vstoupit při splnění všech zákonných podmínek do paušálního režimu pro rok 2022 a podá správci oznámení o vstupu do paušálního režimu do 10. ledna, potom první zálohu bude mít splatnou 20. ledna 2022," uzavřel úřad.

Ministryně v demisi Alena Schillerová (ANO) hovořila o paušální dani v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz