Ekonomika

Zájem českých živnostníků o paušální daň roste, zbaví se tak papírování

K paušální dani, která podnikatelům ušetří čas s papírováním, se letos přihlásilo asi 75 tisíc živnostníků. Těm tak stačí k odvodu daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění pouze jediná platba. Díky paušální dani jim dokonce odpadá povinnost podání daňového přiznání či přehledů pojistného.

Podnikatelé, kteří se rozhodli využít paušální daň, letos platí 5469 korun měsíčně. "Jde konečně o zjednodušující prvek pro menší podnikatele," pochvaluje si živnostník Michael Novák.

V jedné platbě podnikatel státu zaplatí 2976 korun za důchodové pojištění, 2393 korun za zdravotní pojištění a 100 korun jako daň z příjmu fyzických osob.

Paušální daň má ale i další výhodu. "Nemusí se ani podávat daňové přiznání, jak ho známe. Není potřeba vyplňovat spoustu papírů, takže se vlastně zmenšuje byrokracie," dodal Novák.

Související obsah

​V příštím roce ministerstvo financí očekává nárůst podnikatelů, kteří se k paušální dani přihlásí, až na 100 tisíc. Učinit tak ale mohou pouze ti, jejichž roční příjem je nižší než jeden milion korun. A s tím nesouhlasí opozice.

Kritika opozice

"Bojíme se, že ten limit milion korun, který vede k tomu, že při vydělání milionu a jedné koruny roste hrozně daňová povinnost, není úplně šťastně vyřešený," prohlásil Mikuláš Ferjenčík (PIRSTAN), poslanec Pirátů. 

Související obsah

​Limit by se podle opozice měl změnit také u registrace k DPH. "Musíme například zvýšit hladinu pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony, která se neměnila snad dvacet let," uvedl Lukáš Otys (SPOLU), místopředseda TOP 09.

Paušální daň se pro příští rok zvýší o více než 500 korun, a to na 5994 korun. Podnikatelé, kteří o ni mají zájem, se mohou přihlašovat až do 10. ledna 2022. Nesmí ale zapomenout, že při přihlášení jim odpadá možnost uplatňovat daňové slevy a úlevy.

Limit pro paušální daň by se měl zvýšit. O kolik a kdy by k tomu mělo dojít, se dozvíte v rozhovoru s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO):

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz