Domácí

Rodiče mohou děti přihlásit k vakcinaci. Očkovat budou pediatři a některá centra

V úterý by měla do Česka dorazit vakcína proti covidu-19 pro děti od pěti do 11 let. Rodiče už můžou své děti od nedělního večera registrovat. K pondělní 17. hodině se registrovalo 9200 dětí. Vakcínou od společností Pfizer/BioNTech budou očkovat pediatři ve svých ordinacích a podávána bude i v některých očkovacích centrech.

Prvních 300 tisíc vakcín začne distributor od úterý rozvážet do očkovacích míst po Česku. "Očekáváme, že by to mohlo být 16. prosince, kdy by ty vakcíny mohly být takzvaně v terénu," uvedl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Vakcína Pfizer junior bude používána ve vybraných očkovacích centrech, kterých bude zhruba 50, ale nebudou ve všech krajích. "Některé kraje se rozhodly ve svých očkovacích centrech věkovou skupinu pět až 11 let neočkovat a doporučují toto očkování absolvovat u praktických lékařů pro děti a dorost," uvedl mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka.

Související obsah

Pouze pediatři tak budou očkovat v Libereckém, Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Zatímco do center se lze objednat přes registrační systém, u pediatra je to na domluvě s lékařem. Vakcínu si zatím objednalo 120 z nich.

"My jsme zřídili formulář na webových stránkách, kam se mohou lidé hlásit. Už tam je řádově asi desítka dětí," sdělila pediatrička Hana Cabrnochová.

"Může samozřejmě očkovat i jiný praktický lékař pro děti a dorost, nemusí to být pouze ten, který je registrujícím pro dané dítě," doplnil Vojtěch.

Očkování pro věkovou skupinu pět až 11 let se rozhodli umožnit také v metropolitním očkovacím centru v Praze. "Registrovalo se nám zatím asi 5,5 tisíce dětí. První termín pro takto malé děti je 18. prosince," řekl Stanislav Zezulka ze společnosti Medicon, která zařizuje očkování v Kongresovém centru.

Související obsah

Denně tam zvládnou naočkovat asi 300 dětí. Na rozdíl od dospělých ale děti potřebují předchozí rezervaci. "Plánujeme ještě speciální akce, jako pohádkové očkování v lednu, kdy budeme očkovat jenom malé děti a tam plánujeme asi 1500 dětí denně," uzavřel Zezulka.

Česko celkově objednalo vakcíny pro 700 tisíc dětí. Ve věkové skupině pět až 11 let je u nás asi 800 tisíc dětí.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz