Zahraničí

Prezident Macron se sešel s lídry V4. Shodli se na podpoře jádra

Andrej Babiš (ANO) se v roli premiéra naposledy setkal s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem. Ten přijel do Budapešti na jednání Visegrádské čtyřky. Jedním z nejdůležitějších témat bylo klima a podpora energetiky.

Hlavním tématem jednání byla podle premiéra Andreje Babiše klimatická a energetická krize, ta hlavně v otázce rostoucích cen energií. Na stole bylo také nadcházející předsednictví Francie v Evropské unii (EU) nebo bezpečnostní krize na vnější hranici EU.

Premiér v demisi před odletem novinářům řekl, že z jeho strany se chce bavit hlavně o energiích vzhledem k situaci na Ukrajině a na hranicích Polska s Běloruskem. Samotné jednání trvalo hodinu, poté se lídři přesunuli na krátkou pracovní večeři. Následně se český předseda vlády v demisi vrátil do Prahy.

 "Ceny emisních povolenek neustále rostou, je to problém, který ohrožuje nemalou část Evropanů energetickou chudobou a konkurenceschopnost částí ekonomiky. Měli bychom to tedy intenzivně řešit," zdůraznil český předseda vlády. "Dále je pro nás v oblasti energetiky zásadní, aby byla zachována svobodná volba energetického mixu, a aby Komise do taxonomie co nejrychleji zahrnula i jádro a zemní plyn," doplnil Babiš.

Související obsah

Lídři se společně shodli na tom, že je potřeba podpořit jadernou energetiku a nutnosti společného postupu při ochraně unijních hranic. "Schengen potřebuje političtější řízení a hlubokou reformu. Musíme zlepšit ochranu hranic, musíme harmonizovat pravidla," řekl Macron.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz