Domácí

Města se snaží po zrušení trhů podpořit prodejce. Praha od nich zboží koupila

Města i podnikatelé se snaží podpořit malé trhovce, kteří kvůli vládním opatřením nemohou prodávat své výrobky na vánočních trzích. Například Praha od nich část zboží odkoupila. V Českých Budějovicích trhovci začali prodávat v kulturním domě.

Většina kulturních akcí je zrušená. Českobudějovický dům kultury se ale změnil na vánoční veletrh. Prodejci tam mají stánky ve dvou patrech. O víkendu by jich mělo být podle pořadatele okolo 30. "Trhovci jsou tady z celých jižních Čech, dokonce i z Havlíčkova Brodu," uvedl pořadatel Roman Jabůrek.

"Měli jsme být v Ševětíně, potom na vánočním trhu v Týně nad Vltavou. Vláda zrušila všechny akce, tak jsme rádi, že tady můžeme být," těší se prodejce vaflí Zdeněk Novotný.

Související obsah

"Je to fajn, že máme možnost aspoň trošku náhrady za ty zrušené budějovické vánoční trhy," doplnil prodejce ponožek Ludvík Tříska.

Na vánoční veletrh mohou jen očkovaní lidé nebo ti s potvrzením o prodělání nemoci. "Dodržujeme kapacitu do 100 lidí," vysvětlil Jabůrek.

V Jihlavě někteří trhovci nabízejí své zboží v prodejnách v okolí centra města. "Tady máme zboží jednoho pána, který ručně vyrábí zboží ze dřeva. Dohodli jsme se, že mu připravím místo ve vitríně," řekla prodejkyně Olga Wiesnerová.

Třeba pražský magistrát se rozhodl ze stánků na Staroměstském náměstí odkoupit řemeslné výrobky za více než 800 tisíc korun.

Související obsah

"Vytvoříme celkem 3300 vánočních balíčků. Například pro zdravotníky na jednotkách intenzivní péče. Další balíčky pak poputují k rukám zaměstnanců a klientů domovů seniorů," sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V Ostravě se v úterý se stánky na náměstí definitivně rozloučili. Magistrát tam 30 prodejců podpořil částkou 20 tisíc korun. Jinde místo podpory vánoční trhy přejmenovali, třeba na pražském Václavském náměstí pokračují jako kulturní akce. Řešit to má správní orgán.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz