Domácí

Česká pop music přišla letos o řadu legend. Připomeňte si je

Česká pop music přišla letos o řadu legend. Připomeňte si je
Zdroj: Profimedia, TN.cz

Letošní rok byl k české scéně populární hudby hodně nemilosrdný, neboť na věčnost odešla řada opravdových osobností. Na některé z nich, které nás opustily navždy, můžete zavzpomínat v článku.

K významným osobnostem české populární hudby příznivci jistě počítají i Mekyho Žbirku, jehož smrt otřásla Českem i Slovenskem. Už v lednu fandové trampské muziky oplakali lídra skupiny Pacifik Tonyho Linharta. Rockery zaskočilo úmrtní Radima Pařízka, který v roce 1988 přivedl ke Zlatému slavíku ostravskou skupinu Citron, nejslavnější brněnská sestava Synkopy 61 přišla o zpěváka Michala Poláka. Krátce po rozlučkovém koncertu Spiritual kvintetu zemřel folkový zpěvák a skladatel Jiří Cerha. Čtyři nejslavnější umělce, kteří letos zemřeli, si připomeneme blíž.

Ladislav Štaidl (†75)

Bratři Štaidlové patří k tomu nejlepšímu, co naše populární hudba přinesla. Mladší Ladislav byl kytaristou a skladatelem, který se svým souborem vytvářel 20 let hudební zázemí Karlu Gottovi. Složil pro něj hity jako Kávu si osladím či Přijela pouť, ale jeden výrazný Mží ti do vlasů si ponechal a získal tak úspěch i jako zpěvák. Koncem 80. let produkoval desky Daře Rolins a Ivetě Bartošové, se kterou má syna Artura. Poslední lednový den podlehl následkům onemocnění covid-19.

Hana Hegerová (†89)

Hvězda českého šansonu začínala před 60 lety v pražských divadlech Rokoko a Semafor, kde se seznámila se skvělým režisérem Jánem Roháčem. Ten byl její největší životní láskou a také autorem nápaditých černobílých videoklipů. Hana využívala svůj herecký původ v osobitém podání výborných textů Pavla Kopty a posléze Michala Horáčka. Jejich společné album Potměšilý host obsahuje asi největší hit Hegerové Levandulová. Hanu na klavír dlouhé roky doprovázel klavírista Milan Dvořák a jeho roli převzal Petr Malásek. Zpěvačka zemřela v březnu po problémech se zlomeným krčkem nohy.

Související obsah

​Vítězslav Vávra (†68)

Zpívající bubeník Vítězslav Vávra začínal ve skupině Faraon, kterou sestavil moderátor Karel Šíp. Po přechodu do souboru Maximum Petra Hanniga začal i zpívat, což mu v roce 1981 vyneslo třetí místo v anketě Zlatý slavík. Písně Dívka Gloria, Holky z gymplu či Citronová holka se hrají v éteru dodnes, navíc nazpíval i titulní melodii k filmu Jak svět přichází o básníky. Po odchodu od Hanniga ubylo hitů i práce a Vávra se jeden čas živil jako šatnář či prodavač zeleniny. Poslední roky ho trápila artróza kloubů, zhubnul a na boj s rakovinou plic už neměl síly. Zemřel první prázdninový den.

František Nedvěd (†73)

V létě odešla obrovská osobnost folkové muziky František Nedvěd. Se svým bratrem Janem prošli skupinami Brontosauři a Spirituál kvintet, aby v 90. letech vystupovali společně. Františkovi to přineslo i dvě čtvrtá místa ve Zlatém slavíku. Kromě koncertování se živil 20 let jako opravář telefonů a byl i nadšeným tenistou. Statečně bojoval s rakovinou a v závěru života stihl usmíření s bratrem a týden před smrtí dokázal koncertovat v Olomouci.

Jako černý leden by se dal označit ten letošní. Česko opustila třeba i herečka Hana Maciuchová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz