Zahraničí

Astronomové objevili novou planetu, vypadá jako ze Star Wars

Astronomové objevili novou planetu, vypadá jako ze Star Wars
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Astronomové objevili novou planetu. Od Země je vzdálená asi 30 světelných let. Nápadně se přitom podobá známé planetě ze světa Star Wars.

Asi 30 světelných let od Země objevili astronomové novou planetu. Ta obíhá hvězdu, bílého trpaslíka, GJ 367. Planeta je o něco menší než Mars ale zároveň větší než Merkur. Vědci ji podle webu BGR pojmenovali GJ 367b.

Vhodná k případnému osídlení ale rozhodně není. Celou planetu totiž pokrývají oceány roztavené lávy. Nápadně tak připomíná známou planetu ze Star Wars, Mustafar. Ten se ve světě Star Wars objevil hned několikrát, nejznámější je ovšem z Epizody 3: Pomsta Sithů, kde se na něm odehrál souboj Obi-Wana Kenobiho a Anakina Skywalkera.

Související obsah

​Vědci se domnívají, že by planeta mohla mít železné jádro stejně jako například Merkur. Zajímavá je i oběžná doba planety. Oběhnout hvězdu jí trvá jen asi osm hodin.

Podle Jesse Christansena, astrofyzika z univerzity Caltech a vědce NASA, by se v soustavě bílého trpaslíka GJ 367 mohly nacházet i další planety.

GJ 367b není ale jedinou planetou, která se podobá některé z planet známé vesmírné ságy. Například planeta Kepler-16b obíhá dvě hvězdy, stejně jako pouštní planeta Tatooine, domov Anakina a Luka Skywalkerových. Na planetě OGLE-2005-BLG-390Lb zase klesají teploty až na -220 °C a je pokrytá ledem, i v NASA jí tak přezdívají Hoth. Ve Star Wars se jednalo o ledovou planetu, kde se odehrála bitva mezi Rebelskou aliancí a Impériem. Kepler-22b by mohl být pokryt obřím oceánem. Tím by se podobal planetě Kamino, která se ve filmech objevila v Epizodě 2: Klony útočí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz