Naše Česko

Malou obec na jihu Čech zdobí 50 andělů. Vyrobili je tamní obyvatelé

Malá obec Nové Dvory na jihu Čech dostala přezdívku andělská. A to proto, že ji okolo silnic, zahrad a domů zdobí 50 andělů, které místní během roku vyrobili.

Andělé v životní velikosti i úplné miniatury. V Nových Dvorech na Táborsku jsou v těchto dnech k vidění všude. Zdobí místní náves, autobusovou zastávku, stromy na zahradách i domy. S netradiční výzdobou z různých materiálů začali místní před několika lety, od té doby andělé v obci stále přibývají.

"My jsme předtím neměli ani betlém, záviděli jsme ho jinde," uvedla spoluautorka projektu Blanka Shorná. Andělů tam mají v letošním roce vystaveno přes 50. Tedy stejný počet, jaký má tato malá vesnička obyvatel. Platí tak pravidlo, že každý má svého anděla.

Související obsah

"Ty starší paní nám třeba daly nějaké šaty nebo nám něčím přispěly, řeknou, dejte to před náš dům, my už samy nic takového nevytvoříme," doplnila Shorná.

Výzdobu si prohlížejí řidiči z auta, někteří se na chvíli u andělů i zastaví. "Já jsem sám překvapený. Nečekal jsem to," řekl projíždějící šofér.

"Tatínek v Praze přišel domů, viděl to někde a řekl, jedeme do jižních Čech, do Nových Dvorů u Opařan se kouknout na anděly, tak nás to překvapilo," potěšilo Shornou.

Pro velký zájem připravili místní v betlému návštěvní knihu, do které píšou turisté vzkazy. Andělé ze vsi odletí po vánočních svátcích. Každý majitel si svého anděla zase schová doma.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz