Domácí

Ministerstvo povolilo likvidaci některých zvířat, jsou invazivní. SEZNAM

Ministerstvo povolilo likvidaci některých zvířat, jsou invazivní. SEZNAM
Zdroj: TV Nova

Nová vyhláška ministerstva zemědělství určuje seznam invazivních druhů zvířat, které se mohou od 1. 1. 2022 lovit. Jedná se například o mývaly, norky nebo nutrie. Vyhláška vychází ze zákona o myslivosti.

Ministerstvo zemědělství vydalo novelu k zákonu o myslivosti, kde uvádí seznam zvířat, které potřebují regulaci. Mezi druhy, u kterých bude od ledna povolena jejich regulace, patří:

  • husice nilská
  • mýval severní
  • norek americký
  • nutrie říční
  • psík mývalovitý
  • ondatra pižmová

Zákon nově stanovuje podmínky, jak regulovat tyto živočichy. Usmrcovat je může kromě myslivecké stráže a mysliveckého hospodáře také člověk, kterého pověřil uživatel honitby.  

Související obsah

​Novela zákona o myslivosti i vyhlášky budou účinné od 1. 1. 2022. Od tohoto dne tedy smí všichni myslivci s příslušnou povolenkou usmrcovat jedince výše jmenovaných druhů.

Invazivní druhy jsou v Česku nepůvodní a byly sem zavlečeny z jiných částí světa. Například mýval je velmi přizpůsobivý a ve městech, kde se mu daří, bývá považován za škůdce. Nutrie říční je zařazena na seznamu 100 nejhorších invazivních druhů podle Mezinárodního svazu přírody, a to především kvůli poškozování krajiny.

Karas, nutrie i berušky! Migrující zvířata ohrožují původní české druhy. Podívejte se na reportáž:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz